“Wspomóż rozwój naszego Bloga. Kliknij w Reklamę. Nic nie tracisz a zyskujesz naszą wdzięczność … oraz lepsze, ciekawsze TEKSTY. Dziękujemy”
Podczas eksploracji danych czasami warto przyjrzeć się wykresowi punktowemu 3D. Jeśli jednak wykres punktowy jest ustalony (co oznacza, że nie można go przesuwać), interpretacja może nie być łatwa. W takich przypadkach bardzo przydatne jest posiadanie interaktywnego wykresu (po którym można się poruszać), aby zobaczyć dane pod różnymi kątami. Te wykresy zwykle nie są uwzględniane w statycznych raportach, ponieważ są trudne do poprawnej interpretacji po naprawieniu, ale są bardzo przydatne do eksploracji danych. Na szczęście są one również bardzo łatwe do stworzenia za pomocą funkcji plot3d() z pakietem rgl:
library(rgl)
plot3d(sales$PROTEIN, sales$CARBS, sales$FAT)
plot3d(sales$PROFIT_RATIO, sales$PRICE, sales$QUANTITY)
Po utworzeniu tych wykresów w komputerze pamiętaj, aby przesuwać je za pomocą myszy! Za pierwszym razem jest to niesamowite. W tym przypadku możesz zobaczyć dwa zjawiska, które występują w danych sales. Po pierwsze, procenty makroskładników odżywczych należy dodać do jednego, a ponieważ są ich trzy, to, co zobaczysz na wykresie po lewej stronie, jest kształtem trójkąta w taki sposób, że suma współrzędnych każdego punktu w nim jest równa jeden . Po drugie, wykres po prawej stronie przedstawia zależność między PRICE, QUANTITY i PROFIT_RATIO. Pokazuje, że w naszych danych sprzedażowych nie ma ilości ułamkowych (tak jak to zaprojektowaliśmy), że jest dużo zamówień z zerami PROFIT_RATIO, ponieważ nie są one zrealizowane ani opłacone, i że im wyższe jest PRICE, tym wyższe jest PROFIT_RATIO.
Nie ma nic więcej do wyjaśnienia na temat tych wykresów. Są proste w tworzeniu, mają prosty cel, który czasami może być bardzo przydatny, ale zwykle nie zobaczysz ich w pisemnych raportach.