Eksploracja za pomocą interaktywnych wykresów punktowych 3D

“Wspomóż rozwój naszego Bloga. Kliknij w Reklamę. Nic nie tracisz a zyskujesz  naszą wdzięczność … oraz lepsze, ciekawsze TEKSTY. Dziękujemy”

Podczas eksploracji danych czasami warto przyjrzeć się wykresowi punktowemu 3D. Jeśli jednak wykres punktowy jest ustalony (co oznacza, że ​​nie można go przesuwać), interpretacja może nie być łatwa. W takich przypadkach bardzo przydatne jest posiadanie interaktywnego wykresu (po którym można się poruszać), aby zobaczyć dane pod różnymi kątami. Te wykresy zwykle nie są uwzględniane w statycznych raportach, ponieważ są trudne do poprawnej interpretacji po naprawieniu, ale są bardzo przydatne do eksploracji danych. Na szczęście są one również bardzo łatwe do stworzenia za pomocą funkcji plot3d() z  pakietem rgl:

library(rgl)

plot3d(sales$PROTEIN, sales$CARBS, sales$FAT)

plot3d(sales$PROFIT_RATIO, sales$PRICE, sales$QUANTITY)

Po utworzeniu tych wykresów w komputerze pamiętaj, aby przesuwać je za pomocą myszy! Za pierwszym razem jest to niesamowite. W tym przypadku możesz zobaczyć dwa zjawiska, które występują w danych sales. Po pierwsze, procenty makroskładników odżywczych należy dodać do jednego, a ponieważ są ich trzy, to, co zobaczysz na wykresie po lewej stronie, jest kształtem trójkąta w taki sposób, że suma współrzędnych każdego punktu w nim jest równa jeden . Po drugie, wykres po prawej stronie przedstawia zależność między PRICE, QUANTITY i PROFIT_RATIO. Pokazuje, że w naszych danych sprzedażowych nie ma ilości ułamkowych (tak jak to zaprojektowaliśmy), że jest dużo zamówień z zerami PROFIT_RATIO, ponieważ nie są one zrealizowane ani opłacone, i że im wyższe jest PRICE, tym wyższe jest PROFIT_RATIO.

Nie ma nic więcej do wyjaśnienia na temat tych wykresów. Są proste w tworzeniu, mają prosty cel, który czasami może być bardzo przydatny, ale zwykle nie zobaczysz ich w pisemnych raportach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *