Roboty mobilne

https://aie24.pl/

Roboty mobilne to roboty zdolne do poruszania się. Roboty te są zwykle wymieniane jako poddziedzina inżynierii informacyjnej i robotyki. Roboty mobilne mogą poruszać się po swoim otoczeniu i nie utknąć w jednym miejscu. Roboty mobilne mogą być autonomiczne lub AMR (autonomiczne roboty mobilne). Oznacza to, że mogą poruszać się w niekontrolowanym środowisku bez wskazówek ze strony człowieka lub urządzeń elektromechanicznych. Z drugiej strony roboty mobilne będą zależne od oprogramowania naprowadzającego, które sprawi, że będą mogły pokonać wcześniej zaprogramowaną trasę w kontrolowanym środowisku. Pojazdy tego typu nazywane są autonomicznymi pojazdami kierowanymi lub AGV. Z kolei roboty fabryczne będą przeważnie stacjonarne, ponieważ pracują z przegubowym ramieniem i zespołem chwytaka (mogą również pracować z bodźcem końcowym), którego nie można przesuwać, ponieważ jest przymocowany do przestrzeni roboczej. Roboty mobilne zaczynają być coraz bardziej powszechne w warunkach fabrycznych i komercyjnych. Centra medyczne zaczęły wykorzystywać roboty mobilne, które mogą podążać ustaloną trasą, aby przenosić produkty, które są zbyt ciężkie, aby mogli je przenieść pracownicy. Magazyny zaczęły instalować mobilne systemy robotyczne, dzięki którym materiały z półek można sprawnie przenosić do stref realizacji. Obecne badania, podobnie jak większość uniwersytetów, koncentrują się najczęściej na robotach mobilnych. Roboty mobilne wykorzystywane są również w dziedzinach bezpieczeństwa i wojskowości. Domowe roboty mobilne obejmują roboty rozrywkowe, które mogą wykonywać zadania domowe, takie jak prace w ogrodzie czy odkurzanie. Modułami robotów mobilnych będą: sterownik, programy sterujące, siłowniki i czujniki. Kontrolerem jest zwykle mikroprocesor podłączony do zdalnego sterownika lub laptopa. Programy będą językiem skryptowym, takim jak C lub C++. Czujniki będą zależeć od warunków ustawionych dla robota. Warunki te mogą obejmować umiejętności przetwarzania, czujniki wyczuwające, czego się dotyka, jak blisko czegoś się znajdują, tworzenie mapy na podstawie lokalizacji tego obiektu, a nawet unikanie kolizji, a także dowolną liczbę innych zastosowań.

RPA i robotyka

https://aie24.pl/

Jak widzieliście wcześniej , automatyzacja procesów poprzez robotykę dotrze do miejsca, w którym roboty będą mogły zautomatyzować swoje zadania, dzięki czemu nie będą musiały być szkolone, jak coś zrobić każdego dnia. Pomoże to ludziom zająć się czymś bardziej interesującym i znaczącym, co sprawi, że jakość produkcji wytwarzanych produktów wzrośnie. Spowoduje to, że firmy będą w większym stopniu skupiać się na obsłudze klienta i innych obszarach, w których mogą ich brakować, ponieważ mają teraz zasoby, aby przekwalifikować swoich pracowników do wykonywania innej pracy.

 

Wpływ na społeczeństwo

https://aie24.pl/

Przeprowadzono więcej badań akademickich, które przewidywały, że RPA i inne postępy technologiczne pomogą zapoczątkować nową erę większej produktywności i skuteczniejszych metod, z korzyścią dla globalnego rynku pracy. Zysków tych nie można jednak bezpośrednio przypisać samemu RPA. Wielu badaczy lub stowarzyszeń uważa, że do 2035 r. nawet 35% wszystkich stanowisk pracy zostanie zautomatyzowanych. Jednocześnie profesor Willcocks, autor publikacji LSE, mówił o wzroście satysfakcji z pracy i stymulacji intelektualnej, która może można scharakteryzować jako technologię wypierającą ludzkość z postępu technologicznego. To odniesienie do robotów przejmujących codzienną, przyziemną i powtarzalną pracę ludzi pozwala im zająć się czymś bardziej interesującym i znaczącym.

Wpływ RPA na zatrudnienie

https://aie24.pl/

Kiedy spojrzysz na Harvard Business Review i na to, co napisano na temat RPA, zobaczysz, że wierzą oni, że większość grup operacyjnych przyjmie RPA, obiecując jednocześnie osobom, które dla nich pracują, że roboty nie spowodują bezrobocia. Zamiast tego pracownicy zostaną przeszkoleni, aby mogli spędzić czas na robieniu czegoś bardziej interesującego. Według badania akademickiego pracownicy nie powinni mieć poczucia, że automatyzacja stanowi zagrożenie dla ich wiedzy, ale powinni szanować ich jako członków zespołu. W tym samym badaniu można również zauważyć, że po wdrożeniu technologii zamiast zmniejszać zatrudnienie, przy tej samej liczbie osób wzrosła produktywność. Z drugiej strony część analityków uważa, że RPA będzie stanowić ryzyko dla procesów biznesowych zlecających pracę na zewnątrz. Stworzy to wartościowe miejsca pracy dla osób uważanych za wykwalifikowanych projektantów procesów w lokalizacjach na lądzie, ale zmniejszy dostępne możliwości dla nisko wykwalifikowanych pracowników na morzu.

Zastosowanie

https://aie24.pl/

Hosting usług RPA będzie nawiązywał do metafory zaprogramowanych robotów, w których każdy ruch robotyczny ma swoje własne miejsce pracy, podobne do ludzkich pracowników. Roboty mogą używać tych samych elementów sterujących, które są widoczne na komputerze, do podejmowania działań i wykonywania zadań. Zwykle te działania będą wykonywane w kontrolowanym środowisku, a nie na wyświetlaczu, ponieważ robot nie będzie potrzebował fizycznych ekranów, aby zobaczyć ich wyniki. Zamiast tego zinterpretuje wyniki elektronicznie, tak aby nie trzeba było ich wyświetlać na ekranie. Jeżeli tych nowoczesnych rozwiązań nie uda się wdrożyć na dużą skalę, wówczas ich dostępność będzie ograniczona i będzie można obsłużyć jedynie kilka urządzeń fizycznych i związane z nimi koszty. Wdrożenie RPA w dużych przedsiębiorstwach pomogło zaoszczędzić dużo pieniędzy, jeśli porówna się je z bardziej tradycyjnymi rozwiązaniami innymi niż RPA. Oczywiście RPA ma swoje zagrożenia. Krytyka wiąże się z ryzykiem tłumienia kreatywności i może nawet skutkować tworzeniem bardziej złożonych środowisk konserwacji z już istniejących programów

Historia ewolucji

https://aie24.pl/

RPA jest postrzegane jako duży postęp technologiczny i właśnie z powodu tego rozwiązania będzie wymagało nowych platform programowych, które będą coraz bardziej dojrzałe, odporne, skalowalne, a nawet niezawodne w użyciu przez duże przedsiębiorstwa. Kiedy spojrzysz na to, jak daleko zaszła technologia od czasu skrobania ekranów, będziesz w stanie lepiej ją zrozumieć, patrząc na przykład często przytaczany w badaniach akademickich. Platforma, z której korzystają użytkownicy, znana jako Xchange – globalna firma z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która świadczy usługi w zakresie przetwarzania biznesowego, usług zaopatrzenia i technologii na całym świecie – ma antropomorficznego robota o nazwie Poppy. Na tym przykładzie widać poziom geniuszu i łatwość obsługi, zwłaszcza na niektórych bardziej nowoczesnych platformach technologicznych. Z tego powodu użytkownicy mogliby postrzegać go nie jako hipotetyczną zaprogramowaną usługę, ale jako byt lub rzecz. Dzięki wolnej od kodu platformie RPA będzie to jedna z największych rzeczy odróżniających RPA od screen scrapingu.

Wszystko, co musisz wiedzieć o zrobotyzowanej automatyzacji procesów

https://aie24.pl/

Robotyczna automatyzacja procesów, zwana także RPA, szybko pojawia się w postaci technologii automatyzacji procesów biznesowych, która będzie opierać się na programach, na których pracują roboty i sztuczna inteligencja. W większości tradycyjnych narzędzi do automatyzacji przepływu pracy programista utworzy listę działań, które należy zautomatyzować, aby zadanie zostało ukończone, jednocześnie będąc podłączonym do tylnej części systemu za pomocą wewnętrznego programu aplikacyjnego lub API. Może także wykorzystywać dedykowane języki skryptowe. Będzie inaczej, bo systemy RPA będą tworzyć listy akcji na podstawie obserwacji tego, co robią użytkownicy, i zostaną one umieszczone w graficznym interfejsie użytkownika aplikacji, zanim wykonają automatyzację poprzez powtórzenie zadania bezpośrednio w GUI. Pozwoli to usunąć barierę pozwalającą na zastosowanie automatyzacji w projektach, które z tego powodu mogą nie zawierać API. Narzędzia RPA będą wykorzystywać niektóre z tych samych technik, które są widoczne na poziomie technicznym w narzędziach graficznych interfejsów użytkownika. Narzędzia mogą programować interakcje powiązane z GUI i zwykle robią to poprzez powtarzanie czynności wykonanych przez użytkownika. Narzędzia RPA będą się różnić od innych systemów, które zawierają funkcje umożliwiające przetwarzanie danych pomiędzy i podczas działania kilku aplikacji. Weźmy na przykład sytuację, w której otrzymasz wiadomość e-mail z załączoną fakturą. Dane można wyodrębnić, a następnie wpisać do systemu, który będzie śledzić finanse.

Dziesięć mitów na temat robotów

https://aie24.pl/

Roboty są nadal źle rozumiane, co oznacza, że będą krążyć na ich temat mity, ponieważ ludzie będą wymyślać informacje, które pomogą im lepiej zrozumieć roboty. W tym rozdziale przeanalizujemy niektóre z tych mitów i rozwiejemy je, abyś nie musiał w dalszym ciągu zastanawiać się nad robotami, a tym samym był o krok bliżej ich zrozumienia.

1.

Roboty zabiorą ludziom pracę: Każda większa firma logistyczna i produkcyjna wierzy, że roboty poprawią efektywność swoich działań i jakość życia osób tam pracujących. Dlatego też ludzie nadal będą kluczową częścią biznesu, jeśli chodzi o robotykę.

Pracownicy firm produkcyjnych i logistycznych powinni postrzegać roboty jako rzemieślników korzystających z precyzyjnych narzędzi w celu zwiększenia swojej wydajności, ponieważ dają one większą satysfakcję z wykonywanej pracy. Tesla Motors to przykład firmy, która wykorzystuje roboty do wykonywania zadań, które będą stanowić zagrożenie dla pracujących w niej ludzi. Pracownicy nadzorują działanie robota i dbają o to, aby jakość wykonywanej przez nich pracy była na odpowiednim poziomie i odpowiadała oczekiwaniom od Tesla Motors. W Tesla Motors roboty pracujące na linii montażowej kleją, nitują i spawają części samochodowe, a wszystko to pod okiem człowieka. Każdy pracownik Tesli może być z siebie dumny, ponieważ stanowi część nowej ery w produkcji, w której roboty są wykorzystywane do modernizacji.

2.

Roboty są drogie: współczesne zastosowania domowe będą tylko kilkoma elementami sprzętu gospodarstwa domowego, które ludzie kupują codziennie bez namysłu. Każdy z tych elementów wyposażenia ewoluował dzięki dziesięcioleciom udoskonaleń i opracowaniu miliona jednostek w tej dziedzinie, co rozłożyło koszty. Ta sama zasada dotyczy robotów. Problem w tym, że prawie każdy robot będzie musiał być wyspecjalizowany i będzie wymagał sprzętu, który będzie dużo kosztować.

Siłowniki będą jedną z najdroższych części, jakie musi posiadać robot. Cena tych siłowników nie spada tak jak cena procesorów czy czujników. Weźmy na przykład firmę wydzieloną z fabryki Willow Garage Perception. Zanim został wykupiony przez Google, ten startup osiągnął prędkość bliską ludzkiej, jeśli chodzi o wykrywanie i usuwanie pudeł z pojemników. Chociaż ten zrobotyzowany system wykorzystuje niedrogie czujniki, takie jak kamery lub urządzenia Kinect produkowane przez firmę Microsoft. Jednak robot nadal będzie wymagał drogiego ramienia robotycznego, które będzie zasilane konwencjonalnymi siłownikami. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje szansa, że wkrótce zobaczymy wiele innowacji w zakresie systemów uruchamiających. Pomoże to obniżyć koszty robotów, tak jak to miało miejsce w przypadku urządzeń. Jednym z bardzo obiecujących obszarów będą czujniki umieszczone w stawach, które następnie umożliwią robotowi kontrolowanie jego ruchów w bezpieczny i skalkulowany sposób. Istnieją grupy, takie jak IAM, Redwood Robotics i Modbot, które szukają unikalnych sposobów zmniejszenia liczby silników, przekładni i czujników potrzebnych robotowi. W ten sposób cena robotów wzrośnie aby zostać radykalnie zmniejszone, co pomoże obniżyć koszty ramion, które ostatecznie zdominują koszt całego robota.

3.

Roboty rzekomo służą do operacji wysokiego poziomu: podobnie jak maszyny CNC (Computer Numerical Control), roboty można programować, w wyniku czego robot zostanie przełączony z jednego działającego odniesienia na inny w procesie wywoływania nowego programu. Dzięki starannym projektom możliwe jest włączenie elastyczności do całej rodziny części poprzez bodziec na etapie końcowym. Jeśli jest to całkowicie konieczne, robot może wymienić swoje „ręce” niczym maszyna CNC, która może zmienić narzędzia potrzebne do wykonywania swojej pracy.

Technologia czujników jest już zaawansowana, co pozwala na uproszczenie prezentacji części. Systemy wizyjne mogą identyfikować i lokalizować części, a także zmniejszać potrzebę stosowania narzędzi ręcznych. Wymuszone wykrywanie pomaga robotom dostosować się tak, aby mogły wykonywać zadania montażowe wymagające precyzji. Bardziej nowoczesne roboty można skutecznie wykorzystać do obsługi produkcji o średniej wielkości. Roboty produkcyjne są programowane i wyłączane szybko, co skutkuje szybką i ekonomiczną produkcją.

4.

Programowanie robotów jest trudne ze względu na ich złożoność: roboty programuje się za pomocą programów w trybie offline lub za pomocą modułów nauczania. Za pomocą wisiorek osoba programująca robota zabiera robota i przechodzi przez szereg etapów, podczas których jest on dostrajany i zapisuje każdy punkt, który należy zapisać. Następnie robot przejdzie przez ten program i sprawdzi, czy nie ma żadnych kolizji, zanim ponownie przez niego przejdzie. Będzie on wykonywany do czasu, aż osoba programująca robota będzie w pełni usatysfakcjonowana uczonym ruchem i będzie działał bez żadnych problemów.

Programowanie offline oznacza, że użytkownik może wykorzystać model do uzupełnienia i modyfikacji dowolnych ruchów, które później wykorzysta robot. To, jak dobrze model zareaguje na program, zadecyduje o tym, ile modyfikacji będzie wymagał po zainstalowaniu na robocie.

5.

Systemy robotów są złożone, a programy trudne w obsłudze: Roboty są wyjątkowo niezawodne w porównaniu z innymi maszynami używanymi w warunkach komercyjnych i fabrycznych. Dostawcy robotyki podają średni czas między awariami na poziomie 62 000 lub więcej w ciągu około siedmiu lat. Oprócz czujników o niższej niezawodności, komórki robotyczne zazwyczaj będą zawierać inny sprzęt. Jednak ogólnie rzecz biorąc, dedykowany zautomatyzowany sprzęt będzie nadal bardziej złożony niż ogniwo.

6.

Roboty robią wszystko, co im każę: istnieją roboty zbudowane tak, aby reagować na polecenia głosowe. Jest ich jednak bardzo niewiele, ponieważ ich praktyczne zastosowania są ograniczone. Obecnie bardziej wydajne i opłacalne jest programowanie robota i sterowanie nim poprzez automatyzację. Dlatego ostatecznie ten mit jest wiarygodny, ale w tej chwili nie jest praktyczny.

7.

Roboty to maszyny zbudowane tak, aby wyglądały jak człowiek. To, jak będzie wyglądał robot, będzie zależeć od jego źródła. Według Merriam-Webster definicja robota to „maszyna, która wygląda jak istota ludzka i wykonuje różne złożone czynności istoty ludzkiej; także: podobna, choć fikcyjna maszyna, której często podkreśla się brak zdolności do ludzkich emocji.”

Istnieją inne definicje robota, ale ostatecznie robot zostanie zbudowany tak, aby przedstawiał projekt, który będzie wydajny w wykonywaniu pracy.

8.

Roboty są mocne, ale nie zwinne: w 2015 roku naukowcy z Laboratorium Biomimetyki i Zręczności Manipulacji Uniwersytetu Stanforda zbudowali robota-gekona, który może uciągnąć ciężar nawet 2000 razy większy od jego ciężaru, co odpowiada ciężarowi człowieka ciągnącego wieloryba po lądzie.

Oczywiście roboty będą silniejsze od ludzi, ale to nie znaczy, że nie będą tak zwinne jak ludzie. Ecole Polytechnique Federale w Szwajcarii wynalazła zrobotyzowany chwytak, który mógł unieść 80 razy większą masę i był na tyle zręczny, aby podnieść jajko lub pojedynczą kartkę papieru. Chwytak ten jako pierwszy zastosował elektroadhezję i czujniki, które pozwoliły robotowi dostosować się do sytuacji, w których został umieszczony. Roboty zaczynają wykazywać wszelkiego rodzaju umiejętności motoryczne, które pozwalają im wykonywać prace, które wykonywali ludzie, i robią to bez przerwy.

9.

Roboty są inteligentne, ale nie potrafią określić zamiarów: roboty są wystarczająco inteligentne, aby zastąpić prace wykonywane codziennie przez ludzi. Przewiduje się, że do 2040 r. liczba inteligentnych robotów będzie przewyższać liczbę ludzi.

Boty AI potrafią transkrybować mowę lepiej niż większość profesjonalnych transkryptorów, a także potrafią wykryć raka na szkiełku tkanki lepiej niż ludzcy epidemiolodzy. Sztuczna inteligencja tworzy nawet roboty, które mogą nauczyć się być mądrzejszymi! Zatem w miarę jak robot staje się mądrzejszy i uczy się więcej, będzie w stanie uczyć się intencji i stać się mądrzejszy.

10.

Roboty mogą się uczyć, ale nie mogą się samoewoluować: jak widziałeś, roboty są silne i inteligentne, ale możesz pomyśleć, że nie mogą ewoluować. Jednak mylisz się.

Norweski robot nauczył się samoewoluować, drukując w 3D swoją następną generację. Eksperci z Uniwersytetu w Oslo stwierdzili: „Tam, gdzie programy sztucznej inteligencji – a nie ludzie – wprowadzają innowacje w nowych produktach”. Innymi słowy, ponieważ technologia stale się rozwija, oznacza to, że będą roboty, które będą w stanie samoewoluować i stać się mądrzejsze niż wtedy, gdy zostały stworzone. Jak widać, istnieje wiele mitów na temat robotów, które okazały się fałszywe, ale jest też mnóstwo innych mitów, które wciąż wymagają obalenia. Zatem to, że nie rozumiesz robotów, nie oznacza, że musisz zmyślać na ich temat. Łatwiej jest skorzystać z Internetu i poszukać tego, co chcesz wiedzieć, niż uwierzyć w kłamstwo i wyjść na głupca, gdy mówisz o czymś, w czym nie jesteś ekspertem.

Pięć powodów, dla których eksperci ostrzegają nas przed robotami

https://aie24.pl/

Niektórzy eksperci akceptują używanie robotów, inni nie. Zatem niektórzy eksperci są gdzieś pośrodku:

1.

Elon Musk: Elon Musk jest miliarderem i techprzedsiębiorcą, który ostrzega opinię publiczną przed niebezpieczeństwami związanymi ze stosowaniem sztucznej inteligencji w robotach wojskowych. W naszym społeczeństwie następuje szybkie przyjęcie technologii robotycznej i konsekwencje, jakie będzie to miało dla naszego społeczeństwa, jeśli roboty te nie będą bezpieczne. Ale co to za wielka sprawa, jeśli nasza technologia robotyki nie jest bezpieczna?

Cóż, roboty to w zasadzie komputery, które mogą się poruszać. Dlatego też, jeśli zostaną zhakowane, zagrożenie będzie większe niż w przypadku włamania do komputera stacjonarnego. W przypadku włamania się do komputera stacjonarnego haker może jedynie ukraść informacje i wykorzystać system do włamania się do innych systemów. Jednak za każdym razem, gdy robot zostanie zhakowany, może zostać wykorzystany do wyrządzenia krzywdy innym osobom, a nawet ich zabicia, ponieważ może się poruszać. Jednocześnie niektóre roboty mają kamery i mikrofony, ponieważ można je wykorzystać jako narzędzie szpiegowskie. Niektórzy nadal wierzą, że coś takiego może się zdarzyć tylko w filmach lub książkach, ale ryzyko i zagrożenia są realne, a istnieją już dowody na to, że roboty krzywdziły ludzi lub niszczyły mienie. Weźmy na przykład Departament Pracy Stanów Zjednoczonych, który dysponuje listą incydentów związanych z robotami, w wyniku których zginęło kilkanaście osób. W ciągu ostatnich 14 lat w USA operacje robotyczne były przyczyną 144 zgonów. W 2016 roku chiński robot rozbił szybę i zranił osobę stojącą w pobliżu. Im więcej inteligencji, mocy i funkcjonalności ma robot, tym większe będzie zagrożenie. Boston Dynamics opublikowało film przedstawiający robota wykonującego akrobacje fizyczne, co miało za zadanie pochwalić się zaawansowaną technologią firmy. A teraz wyobraźcie sobie, że ta technologia została zhakowana. Co by się stało, gdyby robot o tej sile i inteligencji został zhakowany i otrzymał złośliwe polecenia? Biorąc to pod uwagę, łatwo jest ominąć zabezpieczenia przyjaznego robota, a robot, który jest pomocny i któremu ufano, stanie się złośliwy i wyrządzi szkody mieniu lub ludziom.

2.

Stephen Hawking: Ponad 1000 ekspertów ds. technologii, badaczy i naukowców napisało list zawierający ostrzeżenie dotyczące niebezpieczeństw związanych z bronią autonomiczną. List ten podpisali współzałożyciel Apple Steve Wozniak, Stephen Hawking i Elon Musk.

List został zaprezentowany na międzynarodowej konferencji poświęconej sztucznej inteligencji w 2015 r. Powstał, ponieważ najnowszym tematem debaty są roboty wymykające się spod kontroli. Było to gorąco omawiane przez wiele komisji Organizacji Narodów Zjednoczonych, jeśli chodzi o wprowadzenie zakazu na określoną broń autonomiczną. Eksperci naukowi próbują wprowadzić zakaz stosowania sztucznej inteligencji w broni, która może wymknąć się spod kontroli człowieka. Dodali nawet, że tak jak chemicy i biolodzy nie będą zainteresowani budowaniem broni pochodzenia biologicznego lub chemicznego, tak badacze sztucznej inteligencji nie będą zainteresowani budowaniem broni opartej na sztucznej inteligencji i nie chcą, aby inni badacze aby ośmieszyć ich dziedzinę, tworząc tę broń. List ten również poparli Daniel Dennett, ekspert ds. świadomości, DemisHassabis, szef Google AI i Noam Chomsky, profesor MIT. Profesor Stephen Hawking stwierdził: „Ludzie, których ogranicza powolna ewolucja biologiczna, nie mogliby konkurować [ze sztuczną inteligencją] i zostaliby wyparci”.

3.

Dr Ian Pearson: Doktor Pearson to samozwańczy futurolog i wynalazca, który twierdził, że sztuczna inteligencja będzie w końcu miliard razy mądrzejsza od ludzi i że najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie się z nią.

Pearson powiedział: „Wytrenujemy [sztuczną inteligencję], aby była taka jak my, wytrenowana, aby odczuwała emocje jak my, ale nie będzie taka jak my. Będzie trochę jak kosmici ze Star Treka – mądrzejsi i bardziej wyrachowani w swoich działaniach. Będzie niewrażliwy na ludzi, postrzegając nas jako barbarzyńców. Zatem, jeśli zdecyduje się przeprowadzić własne eksperymenty z wirusami, które stworzył, potraktuje nas jak króliki doświadczalne”. W końcu to właśnie martwiło Elona Muska! Wiąże się to również z tym, co omawialiśmy na temat hakowania sztucznej inteligencji i wykorzystywania jej do zwrócenia się przeciwko użytkownikowi. W końcu brzmi to jak coś z filmu science fiction, ale jest to coś, co może się wydarzyć! Jest to coś, na co Elon Musk wydaje miliony dolarów, aby mieć pewność, że monitoruje całą technologię robotyczną i aby mieć pewność, że tak się nie stanie.

4.

Europa : Na początku tego roku Europa rozważała dostarczenie robotów, które będą bardziej zaawansowane pod względem naturalnych praw i obowiązków. Propozycję tę przedstawiono najwyższemu europejskiemu organowi regulacyjnemu, Komisji Europejskiej.

W debacie udział wzięło ponad 150 specjalistów w dziedzinie nauk medycznych, etyki, prawa, robotyki i sztucznej inteligencji. W piśmie przesłanym do Komisji Europejskiej eksperci ci stwierdzili, że wygląda na to, że na propozycję nie miała wpływu rzeczywistość świat, ale bardziej przez science fiction. Przeciwnicy tej propozycji argumentowali, że gdyby zaawansowanym robotom nadano status prawny, dotarłyby one do miejsca, w którym mogłyby zostać pociągnięte do odpowiedzialności za wszelkie wyrządzone przez siebie szkody. Rzecznik komisji stwierdził: „Sztuczna inteligencja może przynieść ogromne korzyści naszemu społeczeństwu i gospodarce… ale rodzi też pytania, na przykład związane z wpływem sztucznej inteligencji na nasze społeczeństwo i przyszłość pracy”. Eksperci, którzy analizowali propozycję, stwierdzili, że mogłaby ona pozwolić producentom, właścicielom i technikom twierdzić, że nie ponoszą odpowiedzialności za swoje roboty, gdy zrobią coś złego. Eksperci argumentowali dalej, że nadanie robotowi statusu prawnego byłoby niewłaściwe, a pomysł ten powstał dzięki fantastyce naukowej i sensacyjnym zapowiedziom prasowym, które pojawiły się na początku tego roku. Ekspert ds. etyki robotyki, Nathalie Nevejans, która pracowała na francuskim uniwersytecie Artois, była jednym z ekspertów, którzy podpisali list. Mówi, że roboty posiadające status prawny są nie tylko nieprzydatne, ale wręcz niewłaściwe. Nie ma szans, aby robot mógł być częścią społeczeństwa bez człowieka i nieprędko się to zmieni. Według doniesień Nevejans „osobowość prawna zatarłaby relację między człowiekiem a maszyną, tak że ustawodawca mógłby stopniowo zmierzać w kierunku przypisania praw robotowi. Przyniosłoby to całkowicie efekt przeciwny do zamierzonego, o ile będziemy je rozwijać tak, aby nam służyły”.

Zdaniem kilku specjalistów Europa powinna stworzyć przepisy dotyczące sztucznej inteligencji i robotyki, aby wspierać innowacje i zapewnić bezpieczeństwo obywateli. Jednak wizja przyszłości, w której rządzą robotyczni władcy, nie powinna być podstawą. Propozycja ta stanowiła część wysiłków Europy mających na celu przygotowanie się na to, co nadejdzie. W rezolucji napisano, że roboty będą musiały składać sprawozdania władzom, podczas gdy przepisy są napisane w sposób mówiący, że roboty mają pomagać ludziom i ulepszać ludzkość, nie powodując jednocześnie szkód. Parlament ostatecznie odrzucił jednak tę propozycję, stwierdzając, że gdyby roboty zaczęły zastępować ludzi, ich właściciele musieliby płacić podatki lub pokrywać koszty społeczne.

5.

Premierzy Australii i Kanady: Setki ekspertów wzywały rządy do zakazania zbrojenia robotów, które potrafią decydować o życiu lub śmierci danej osoby.

Czołowi osobistości związane ze sztuczną inteligencją wysłali także listy do swoich premierów na konferencję w sprawie Konwencji o niektórych broniach konwencjonalnych, która odbyła się w listopadzie 2017 r. Listy te zostały również poparte przez Stephena Hawkinga, który podczas portugalskiej konferencji technologicznej przesłał ostrzeżenie że sztuczna inteligencja może zniszczyć świat. Wśród podpisów pod tymi listami otwartymi znaleźli się profesor Ian Kerr z Uniwersytetu w Ottawie oraz profesor Tim Baldwin z Uniwersytetu w Melbourne. Premier Kanady Justin Trudeau stwierdził: „Zabójcze autonomiczne systemy broni, które odbierają znaczącą kontrolę człowieka od ustalania legalności celów i rozmieszczania śmiercionośnej siły, stoją po złej stronie jasnej linii moralnej”. W każdym piśmie wysłanym do Kanady i Wielkiej Brytanii podkreślano, że spektakularne postępy, jakie nastąpiły dzięki uczeniu maszynowemu i sztucznej inteligencji, umożliwiły maszynom samodzielne wykonywanie trudnych operacji bez interwencji człowieka. Postępy te pomogły w wielu ulepszeniach w edukacji, transporcie, opiece zdrowotnej i infrastrukturze. Jednakże pozytywne przemiany będą miały również niebezpieczne skutki, które w efekcie będą wymagać zwiększonej uwagi moralnej. Autonomiczne systemy uzbrojenia, jak ostrzegają korporacje robotyczne, będą reprezentować co najmniej 1/3 rewolucji wojennej. Aby więc temu zapobiec i zakazać tych systemów, w każdym piśmie wysyłanym do Wielkiej Brytanii i Kanady wzywa się do zawarcia nowego porozumienia międzynarodowego. Każdy list kończył się następującą konkluzją: „Jeśli zostaną opracowane, pozwolą na prowadzenie konfliktów zbrojnych na skalę większą niż kiedykolwiek i w czasie szybszym, niż ludzie mogą pojąć. Śmiertelną konsekwencją tego jest to, że maszyny – a nie ludzie – zadecydują, kto przeżyje, a kto umrze”. Międzynarodowy zakaz min lądowych, Traktat Ottawski z 1996 r. i ten zakaz zostały ze sobą porównane przez Ministra Spraw Zagranicznych Kanady. Całkowity zakaz broni autonomicznej może być niemożliwy. Jeśli jednak wszystkie kraje będą współpracować, zakaz będzie skuteczny. „Jeśli chodzi o zakaz, myślę, że nie można wprowadzić zakazu międzynarodowego. Będzie to zależne od kraju” – powiedział Abishur Prakash w wywiadzie dla „Newsweeka”. „Kraje takie jak Rosja, Chiny i Iran mogą postrzegać międzynarodowy zakaz jako próbę Zachodu przejęcia kontroli. Jeśli te kraje nie wprowadzą ich zakazu, kraje takie jak Stany Zjednoczone i Kanada uznają zakaz dotyczący robotów-zabójców jako zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa narodowego”.

Aplikacje w świecie rzeczywistym

https://aie24.pl/

Roboty nie są już science fiction; są bardzo realne i pasują do świata, w którym żyjemy dzisiaj. Nie, nie próbują przejąć władzy nad światem, jak niektóre filmy, które oglądamy, ale pracują ramię w ramię z nami i pomagają polepszyć nasze życie i sprawić, że będziemy mogli polepszyć życie tych, którymi jesteśmy pracować dla. Poniżej zobaczysz kilka rzeczywistych zastosowań robotów i to, jak pomagają one uczynić nasz świat lepszym miejscem:

1.

Bioniczne nogi: biomechatronika to rewolucyjne dzieło Hugh Herra, szefa grupy badawczej biomechatroniki w MIT. Herr to osoba po podwójnej amputacji, która wykorzystała fizjologię człowieka w połączeniu z elektromechaniką, aby stworzyć bioniczną kończynę dla osoby niepełnosprawnej fizycznie. Do jego bionicznych osiągnięć należą adaptujące się do chodu protezy kolan dla osób po amputacji kości udowej oraz różnorodne egzoszkielety kostek i stóp o impedancji stosowane w patologii chodu, zwanej również opadającą stopą, która może być spowodowana porażeniem mózgowym, udarem lub stwardnieniem rozsianym. Stworzył nawet własne bioniczne nogi, które są pierwszym systemem stopy i łydki.

2.

Roboty szpitalne: firma Atheon koncentruje się na branży opieki zdrowotnej. Wykorzystując autonomiczne roboty mobilne, pomogli w transporcie ciężkich materiałów, takich jak pranie, artykuły kliniczne i środki czyszczące. Co więcej, maszyny TUG mogą w bezpieczny sposób usuwać odpady niebezpieczne. Ponieważ przepisy nakładają na centra medyczne obowiązek śledzenia wszystkich leków, w szczególności narkotyków, roboty Aethon mogą dostarczać leki w ramach scenariusza IOT (Internet rzeczy). Ponadto na wszystkich lekach znajdują się chipy RFID i kody kreskowe, które umożliwią śledzenie leków w czasie rzeczywistym.

3.

Roboty-parkieci: Inteligentni dostawcy warsztatów, tacy jak Boomerang, mogą zapewnić unikalne podejście do zrobotyzowanych warsztatów. Roboty są zaprogramowane tak, aby odebrać Twój samochód i zaparkować go tak, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń w garażu. Boomerang działa podobnie do windy z usługą o nazwie Robotic Valet. Garaże te znajdują się głównie w lokalizacjach, w których nieruchomości są drogie, takich jak San Francisco, Miami i Chicago.

4.

Roboty parkingowe: Serva-TS działa jak magazynowy wózek widłowy, który przesuwa pojazdy po parkingu tak, jak tasuje się talię kart. System ten sprawdza się na lotnisku w Dusseldorfie i pozwala na modernizację starszych garaży, zyskując przy tym 40 procent powierzchni użytkowej.

5.

Roboty fabryczne: firma Rethink Robotics z Bostonu wprowadziła roboty, które mogą współpracować z ludźmi przy wykonywaniu czynności magazynowych, takich jak kompletacja i pakowanie.

6.

Roboty współpracujące: duńska firma Universal Robots wprowadziła na rynek światowy całą linię robotów współpracujących. Roboty te są programowalne i zostały wymyślone do wykonywania powtarzalnych zadań, co pomaga uwolnić ludzi od wykonywania bardziej zaawansowanych czynności.

7.

Robotyczny malarz fabryczny: Firma ABB Robotics opracowała linię robotycznych malarzy. IRB 580 ma wydrążony nadgarstek, który jest kompaktowy i jest szybkim i dokładnym robotem malującym. Robot ten pomaga zwiększyć produktywność i zapewnia większą wydajność firmom malarskim.

8.

Współpraca: w systemach KUKA wprowadzono robotykę współpracującą, która ma zaspokoić potrzeby rosnącego rynku. Robot ten charakteryzuje się funkcjami sensorycznymi zapewniającymi bezpieczeństwo, prostą kontrolę operatora i szybsze nauczanie. Roboty te mają kilka zastosowań, które obejmują kontrolę, testowanie, pomiary, paletyzację, obróbkę i mocowanie.

9.

Roboty humanoidalne: dyrektor Laboratorium Inteligentnej Robotyki, profesor Hiroshi Ishiguro (laboratorium jest częścią Wydziału Innowacji Systemów w Wyższej Szkole Inżynierii Uniwersytetu w Osace w Japonii) stworzył androida o imieniu Geminoid. Geminoid wygląda dokładnie jak profesor Ishiguro.

10.

Humanoidy pomagające ludziom: chociaż te roboty wyglądają na humanoidalne i są uważane za urocze, nie wszystkie zostały wymyślone do wykonywania prac domowych lub rozrywki. Honda i Toyota stworzyły urządzenie wspomagające chodzenie dla osób niepełnosprawnych fizycznie lub starszych. System HAL (Hybrid Assistive Limb) firmy Cyberdyne to jedyne zrobotyzowane urządzenie, które może pomóc nauczyć mózg, jak poruszać kończyną, którą zastępuje. Co więcej, zastosowania medyczne obejmują systemy HAL całego ciała, które przechodzą badania i rozwój w celu ulepszenia lub ochrony ludzkiego ciała w sytuacjach takich jak usuwanie skutków awarii, trudne warunki lub okoliczności, w których ludzie muszą mieć wyjątkową siłę i wytrzymałość.