KLUCZOWE TERMINY



Heurystyczne aktywne uczenie się: Zbiór algorytmów aktywnego uczenia się, w którym kryteria wyboru próby opierają się na jakiejś heurystycznej funkcji celu. Na przykład aktywne uczenie się oparte na przestrzeni wersji polega na wybraniu próbki, która może zmniejszyć rozmiar przestrzeni wersji.
Przestrzeń hipotez: zbiór wszystkich hipotez, w którym zakłada się, że zostanie znaleziona hipoteza obiektywna.
Uczenie się częściowo nadzorowane: Zestaw algorytmów uczenia się, w którym zarówno oznakowane, jak i nieoznaczone dane w zbiorze danych uczących są bezpośrednio wykorzystywane do uczenia klasyfikatora.
Statystyczne aktywne uczenie się: Zbiór algorytmów aktywnego uczenia się, w którym kryteria doboru próby opierają się na pewnej statystycznej funkcji celu, takiej jak minimalizacja błędu uogólnienia, obciążenia systematycznego i wariancji. Statystyczne aktywne uczenie się jest zwykle statystycznie optymalne.
Uczenie się nadzorowane: Zbiór algorytmów uczenia się, w którym wszystkie próbki w zbiorze danych szkoleniowych są oznaczone etykietami.
Uczenie się bez nadzoru: Zbiór algorytmów uczenia się, w którym wszystkie próbki w zbiorze danych szkoleniowych są nieoznaczone.
Przestrzeń wersji: Podzbiór przestrzeni hipotez zgodny ze zbiorem uczącym.
Adaptacyjny model geometryczny (AGM): nowe podejście do obliczeń geometrycznych wykorzystujące paradygmat obliczeń adaptacyjnych. W modelu zastosowano kryteria ciągłego udoskonalania oparte na metryce błędu, aby optymalnie dostosować się do dokładniejszej reprezentacji.
Adaptacyjna technika wielu rozdzielczości (AMRT): Do wizualizacji terenu w czasie rzeczywistym jest to metoda, która wykorzystuje sprytny sposób dynamicznej optymalizacji siatki w celu zapewnienia płynnej i ciągłej wizualizacji z dużą wydajnością.
Adaptacyjna pamięć przestrzenna (ASM): Metoda hybrydowa oparta na połączeniu tradycyjnej hierarchicznej struktury drzewiastej z koncepcją rozwijania lub zwijania węzłów drzewa.
Technologia biometryczna (BT): obszar badań cech fizycznych i behawioralnych w celu uwierzytelnienia i identyfikacji osób.
Triangulacja Delaunaya (DT): struktura danych geometrii obliczeniowej podwójna do diagramu Woronoja.
Paradygmat ewolucyjny (EP): Zbiorcza nazwa szeregu metod rozwiązywania problemów wykorzystujących zasady ewolucji biologicznej, takie jak dobór naturalny i dziedziczenie genetyczne.
Inteligencja roju (SI): Właściwość systemu, dzięki której zbiorowe zachowania prostych agentów wchodzących w interakcję lokalnie ze swoim otoczeniem powodują wyłonienie się spójnych funkcjonalnych wzorców globalnych.
Techniki oparte na topologii (TBT): Grupa metod wykorzystujących właściwości geometryczne zbioru obiektów w przestrzeni i ich bliskość
Diagram Woronoja (VD): podstawowa struktura danych geometrii obliczeniowej, która przechowuje informacje topologiczne dla zbioru obiektów.
Adaptacyjna inteligencja biznesowa: dyscyplina polegająca na wykorzystaniu technik przewidywania i optymalizacji do budowania samouczących się systemów "decyzyjnych".
Business Intelligence: zbiór narzędzi, metod, technologii i procesów niezbędnych do przekształcenia danych w praktyczną wiedzę.
Dane: Elementy gromadzone codziennie w postaci bitów, liczb, symboli i "obiektów".
Eksploracja danych: zastosowanie metod i narzędzi analitycznych do danych w celu identyfikacji wzorców, relacji lub uzyskania systemów wykonujących przydatne zadania, takie jak klasyfikacja, przewidywanie, szacowanie lub grupowanie powinowactwa.
Informacja: "Zorganizowane dane", które są wstępnie przetwarzane, oczyszczane, układane w struktury i pozbawione nadmiarowości.
Wiedza: "zintegrowana informacja", która obejmuje fakty i relacje, które zostały dostrzeżone, odkryte lub wyuczone.
Optymalizacja: Proces znalezienia rozwiązania, które najlepiej pasuje do dostępnych zasobów.
Przewidywanie: stwierdzenie lub twierdzenie, że określone wydarzenie nastąpi w przyszłości.
Sztuczne sieci neuronowe (SSN): syntetyczny system przetwarzania informacji, składający się z kilku prostych nieliniowych jednostek przetwarzających, połączonych elementami posiadającymi funkcje przechowywania informacji i programowania, dostosowujące się i uczące na podstawie wzorców, co naśladuje biologiczną sieć neuronową.
Ślepa separacja źródeł (BSS): Separacja ukrytych, nieredundantnych (tj. wzajemnie statystycznie niezależnych lub dekorelowanych) sygnałów źródłowych ze zbioru mieszanin liniowych w taki sposób, że regularność każdego wynikowego sygnału jest maksymalizowana, a regularność między sygnałami jest minimalizowana (tj. niezależność statystyczna jest maksymalizowana) bez (prawie) jakichkolwiek informacji o źródłach.
Konfirmacyjna analiza danych (CDA): podejście, w którym po zebraniu danych następuje nałożenie wcześniejszego modelu oraz analiza, oszacowanie i przetestowanie parametrów modelu.
Eksploracyjna analiza danych (EDA): podejście polegające na umożliwieniu samym danym ujawnienia ich podstawowej struktury i modelu, w dużym stopniu wykorzystując zbiór technik zwanych grafiką statystyczną.
Niezależna analiza składowych (ICA): Eksploracyjna metoda rozdzielania liniowej mieszaniny ukrytych źródeł sygnału na niezależne składowe jako optymalne szacunki pierwotnych źródeł na podstawie ich wzajemnej niezależności statystycznej i niegaussa.
Reguła uczenia się: Strategia zmiany wagi w systemie koneksjonistycznym mająca na celu optymalizację określonej funkcji celu. Reguły uczenia się są stosowane iteracyjnie do danych wejściowych zbioru uczącego, przy czym błąd jest stopniowo zmniejszany w miarę dostosowywania się wag.
Analiza głównych składowych (PCA): ortogonalna transformacja liniowa oparta na dekompozycji wartości osobliwych, która rzutuje dane na podprzestrzeń zachowującą maksymalną wariancję.
Sztuczne sieci neuronowe (ANN): Sztuczna sieć neuronowa, często nazywana po prostu "siecią neuronową" (NN), to połączona grupa sztucznych neuronów, która wykorzystuje model matematyczny lub model obliczeniowy do przetwarzania informacji w oparciu o koneksjonistyczne podejście do obliczeń. Sieć nabywa wiedzę z otoczenia w procesie uczenia się, a siła połączeń międzyneuronowych (wagi synaptyczne) służy do przechowywania zdobytej wiedzy.
Ewoluująca rozmyta sieć neuronowa (EFuNN): Ewoluująca rozmyta sieć neuronowa to dynamiczna architektura, w której węzły reguł rosną w razie potrzeby i kurczą się w wyniku agregacji. Nowe jednostki reguł i połączenia można łatwo dodawać bez zakłócania istniejących węzłów. Schemat uczenia się często opiera się na koncepcji "węzła zwycięskiej reguły".
Logika rozmyta: Logika rozmyta to obszar zastosowań teorii zbiorów rozmytych, zajmujący się niepewnością w rozumowaniu. Wykorzystuje koncepcje, zasady i metody opracowane w ramach teorii zbiorów rozmytych do formułowania różnych form rozsądnego rozumowania przybliżonego. Logika rozmyta pozwala na ustawienie wartości członkostwa w zakresie (włącznie) od 0 do 1, a w swojej formie językowej pozwala na nieprecyzyjne pojęcia, takie jak "nieznacznie", "całkiem" i "bardzo". W szczególności umożliwia częściowe członkostwo w zestawie.
Rozmyte sieci neuronowe (FNN): to sieci neuronowe wzbogacone o możliwości logiki rozmytej, takie jak wykorzystanie danych rozmytych, reguł, zbiorów i wartości rozmytych. Systemy neurorozmyte (NFS): System neurorozmyty to system rozmyty, który wykorzystuje algorytm uczenia się wywodzący się z teorii sieci neuronowych lub inspirowany nią w celu określenia jego parametrów (zbiorów rozmytych i reguł rozmytych) poprzez przetwarzanie próbek danych.
Mapa samoorganizująca się (SOM): Samoorganizująca się mapa jest podtypem sztucznych sieci neuronowych. Jest szkolony przy użyciu uczenia się bez nadzoru w celu uzyskania niskowymiarowej reprezentacji próbek szkoleniowych, przy jednoczesnym zachowaniu właściwości topologicznych przestrzeni wejściowej. Samoorganizująca się mapa to jednowarstwowa sieć ze sprzężeniem zwrotnym, w której składnie wyjściowe są ułożone w niskowymiarową siatkę (zwykle 2D lub 3D). Każde wejście jest połączone ze wszystkimi neuronami wyjściowymi. Do każdego neuronu dołączony jest wektor wag o tej samej wymiarowości co wektory wejściowe. Liczba wymiarów wejściowych jest zwykle znacznie większa niż wymiar wyjściowy siatki. SOM są używane głównie do redukcji wymiarowości, a nie do rozszerzania.
Soft Computing: Soft Computing odnosi się do partnerstwa technik obliczeniowych w informatyce, sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym i niektórych dyscyplinach inżynieryjnych, które próbują badać, modelować i analizować złożone zjawiska. Głównymi partnerami w tym momencie są logika rozmyta, obliczenia neuronowe, rozumowanie probabilistyczne i algorytmy genetyczne. Zatem zasadą miękkiego przetwarzania danych jest wykorzystanie tolerancji na nieprecyzyjność, niepewność i częściową prawdę w celu osiągnięcia wykonalności, solidności, taniego rozwiązania i lepszego kontaktu z rzeczywistością.
Adaptacyjność: Właściwość struktur, które dynamicznie i autonomicznie zmieniają swoje zachowanie w odpowiedzi na bodźce wejściowe.
Adaptacyjny model obliczeniowy: abstrakcja o dużej mocy Turinga, która naśladuje zachowanie potencjalnie samomodyfikujących się złożonych systemów.
Urządzenie adaptacyjne: Struktura zachowująca się dynamicznie, z umieszczonym obok urządzeniem i mechanizmem adaptacyjnym.
Funkcje adaptacyjne i akcje adaptacyjne: Akcje adaptacyjne to wywołania funkcji adaptacyjnych, które mogą określić zmiany, jakie należy wprowadzić w zestawie reguł danej warstwy oraz w funkcjach adaptacyjnych warstwy znajdującej się bezpośrednio pod nimi.
Mechanizm adaptacyjny: dyscyplina zmian powiązana z zestawem reguł urządzenia adaptacyjnego, która zmienia zachowanie urządzenia znajdującego się obok niego poprzez wykonywanie działań adaptacyjnych.
Adaptacyjne urządzenie oparte na regułach: urządzenie adaptacyjne, którego zachowanie jest określone przez dynamicznie zmieniający się zestaw reguł, np.: automaty adaptacyjne, gramatyki adaptacyjne itp.
Zależność od kontekstu: reinterpretacja terminów ze względu na warunki występujące w innym miejscu zdania, np. zasady umowy w języku angielskim, sprawdzanie typu w Pascalu.
Formalizm kontekstowy (zależny): abstrakcja zdolna do reprezentowania języków Chomsky′ego typu 1 lub typu 0. Do wyrażania takich języków dobrze nadają się automaty adaptacyjne i adaptacyjne gramatyki bezkontekstowe.
Hierarchiczne (wielopoziomowe) urządzenie adaptacyjne: warstwowe struktury adaptacyjne, w których działania adaptacyjne warstwy mogą modyfikować zarówno reguły własnej warstwy, jak i funkcje adaptacyjne warstwy podstawowej.
Urządzenie sąsiadujące (lub bazowe): dowolne urządzenie wykorzystywane jako podstawa do formułowania urządzeń adaptacyjnych. Najbardziej wewnętrzna część wielopoziomowego urządzenia znajdującego się poniżej nie może być adaptacyjna
Bionika: zastosowanie metod i systemów występujących w przyrodzie do badania i projektowania systemów inżynieryjnych. Wydaje się, że słowo to powstało z połączenia "biologii" i "elektroniki" i zostało użyte po raz pierwszy przez J. E. Steele w 1958 roku.
Wielomian Czebyszewa: ważny rodzaj wielomianów stosowanych w interpolacji danych, zapewniający najlepsze przybliżenie funkcji ciągłej w ramach normy maksymalnej.
Zakres dynamiczny: Termin używany do opisania stosunku pomiędzy najmniejszymi i największymi możliwymi wartościami zmiennej wielkości.
FPGA: Akronim oznaczający Field-Programmable Gate Array, urządzenie półprzewodnikowe wynalezione w 1984 roku przez R. Freemana, które zawiera programowalne interfejsy i komponenty logiczne zwane "blokami logicznymi" służące do wykonywania funkcji podstawowych bramek logicznych (np. XOR) lub bardziej złożonych funkcje kombinowane, takie jak dekodery.
Odcinkowa funkcja liniowa: funkcja f(x), którą można podzielić na pewną liczbę odcinków liniowych, z których każdy jest zdefiniowany dla niezachodzącego na siebie przedziału x.
Splot przestrzenny: termin używany do określenia liniowej kombinacji serii dyskretnych danych 2D (obrazu cyfrowego) z kilkoma współczynnikami lub wagami. W teorii Fouriera splot w przestrzeni jest równoważny (przestrzennemu) filtrowaniu częstotliwości.
Szablon: Znany również jako jądro lub jądro splotu, to zestaw współczynników używanych do wykonywania operacji filtrowania przestrzennego na obrazie cyfrowym za pośrednictwem operatora splotu przestrzennego.
VLSI: Akronim oznaczający integrację na bardzo dużą skalę. Jest to proces tworzenia układów scalonych poprzez połączenie tysięcy (obecnie setek milionów) obwodów tranzystorowych w jeden układ scalony. Typowym urządzeniem VLSI jest mikroprocesor.
Modelowanie oparte na agentach: wykorzystanie inteligentnych agentów oraz ich działań i interakcji w danym środowisku do symulacji złożonej dynamiki systemu.
Dyfuzja innowacji: spopularyzowane przez Everetta Rogersa badanie procesu komunikowania i przyjmowania innowacji wśród członków systemu społecznego.
Inteligentny agent: autonomiczny program, który jest w stanie uczyć się i dostosowywać do swojego środowiska, aby wykonywać określone zadania powierzone mu przez jego mistrza.
Inteligentny system: system posiadający spójny zestaw komponentów i podsystemów współpracujących ze sobą w celu podejmowania działań zorientowanych na cel.
Inteligentne modelowanie systemów: proces konstruowania, kalibracji i walidacji modeli inteligentnych systemów.
System wieloagentowy: system rozproszony z grupą inteligentnych agentów, którzy komunikują się, targują, konkurują i współpracują z innymi agentami i otoczeniem, aby osiągnąć cele wyznaczone przez swoich mistrzów.
Inteligencja organizacyjna: zdolność organizacji do postrzegania, interpretowania i wybierania najwłaściwszej reakcji na otoczenie, aby osiągnąć swoje cele
Analiza kopuli: przekształca niegaussowskie rozkłady prawdopodobieństwa do wspólnej odpowiedniej przestrzeni (zwykle przestrzeni Gaussa), w której ma sens obliczanie korelacji jako momentów drugich.
DIME: Reprezentuje dyplomatyczne, informacyjne, wojskowe i ekonomiczne aspekty informacji, które należy połączyć w spójny wzór.
Globalna optymalizacja: odnosi się do zbioru algorytmów używanych do statystycznego próbkowania przestrzeni parametrów lub zmiennych w celu optymalizacji systemu, ale często jest również używany do próbkowania ogromnej przestrzeni w celu uzyskania informacji. Istnieje wiele wariantów, w tym symulowane wyżarzanie, algorytmy genetyczne, optymalizacja kolonii mrówek, wspinaczka po wzgórzach itp.
ISM: Anakronim dla Ideas by Statistical Mechanics w kontekście rzeczownika zdefiniowanego jako: Przekonanie (lub system przekonań) akceptowane jako autorytatywne przez jakąś grupę lub szkołę. Doktryna lub teoria; zwłaszcza teoria szalona lub wizjonerska. Charakterystyczna doktryna, teoria, system lub praktyka.
Meme: Nawiązuje do technologii pierwotnie zdefiniowanej w celu wyjaśnienia ewolucji społecznej, która została udoskonalona tak, aby oznaczała podobne do genu narzędzie analityczne do badania ewolucji kulturowej.
Pamięć: może mieć wiele form i mechanizmów. W tym przypadku w technologiach sztucznej inteligencji wykorzystywane są dwa główne procesy pamięci kory nowej, pamięć krótkotrwała (STM) i pamięć długoterminowa (LTM).
Symulowane wyżarzanie (SA): klasa algorytmów próbkowania z ogromnej przestrzeni, która ma matematyczny dowód zbieżności z globalnymi optymalnymi minimami. Większość algorytmów SA stosowanych w większości systemów nie wykorzystuje w pełni tego dowodu, ale dowód często jest przydatny, aby dać pewność, że system uniknie utknięcia na długi czas w lokalnych optymalnych regionach.
Mechanika statystyczna: Dział fizyki matematycznej zajmujący się układami o dużej liczbie stanów. Zastosowania nierównowagowej nieliniowej mechaniki statystycznej są obecnie powszechne w wielu dziedzinach, począwszy od nauk fizycznych i biologicznych, przez finanse, po informatykę itp.





[ 177 ]