Streszczenie

  • Teoria prawdopodobieństwa opisuje, w co agent powinien wierzyć na podstawie dowodów, teoria użyteczności opisuje, czego chce agent, a teoria decyzji łączy te dwie kwestie, aby opisać, co agent powinien zrobić.
  • Możemy wykorzystać teorię decyzji do zbudowania systemu, który podejmuje decyzje poprzez rozważenie wszystkich możliwych działań i wybranie tego, który prowadzi do najlepszego oczekiwanego rezultatu. Taki system jest znany jako racjonalny agent.
  • Teoria użyteczności pokazuje, że agenta, którego preferencje między loteriami są zgodne z zestawem prostych aksjomatów, można opisać jako posiadający funkcję użyteczności; ponadto agent wybiera działania tak, jakby maksymalizował swoją oczekiwaną użyteczność.
  • Wieloatrybutowa teoria użyteczności zajmuje się użytecznościami, które zależą od kilku różnych atrybutów stanów. Dominacja stochastyczna jest szczególnie przydatną techniką podejmowania jednoznacznych decyzji, nawet bez precyzyjnych wartości użyteczności atrybutów.
  • Sieci decyzyjne zapewniają prosty formalizm do wyrażania i rozwiązywania problemów decyzyjnych. Stanowią naturalne rozszerzenie sieci bayesowskich, zawierające oprócz węzłów przypadkowych węzły decyzyjne i użytkowe.
  • Czasami rozwiązanie problemu wymaga znalezienia większej ilości informacji przed podjęciem decyzji. Wartość informacji definiuje się jako oczekiwaną poprawę użyteczności w porównaniu z podjęciem decyzji bez informacji; jest szczególnie przydatny do kierowania procesem zbierania informacji przed podjęciem ostatecznej decyzji.
  • Gdy, jak to często bywa, nie można w pełni i poprawnie określić funkcji użytkowej człowieka, maszyny muszą działać w niepewności co do prawdziwego celu. To robi znaczącą różnicę, gdy istnieje możliwość, że maszyna pozyska więcej informacji o ludzkich preferencjach. Prostym argumentem pokazaliśmy, że niepewność preferencji sprawia, że ​​maszyna ulega człowiekowi do tego stopnia, że ​​pozwala się wyłączyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *