Drony

https://aie24.pl/

UAV lub statki powietrzne bez załogi są powszechnie nazywane dronami, czyli statkami powietrznymi, które nie wymagają pilota przez człowieka. UAV są częścią systemów statków powietrznych bez załogi, które mogą obejmować UAV sterowane z ziemi lub system komunikacji między nimi. Sposób, w jaki leci UAV, może opierać się na różnym stopniu autonomii, którą można sterować zdalnie lub autonomicznie za pośrednictwem komputera pokładowego. Drony były pierwotnie używane do misji, które były zbyt niebezpieczne lub brudne dla ludzi i były głównie wykorzystywane do zastosowań wojskowych, ale ich zastosowanie szybko rozprzestrzeniło się na zastosowania komercyjne, rekreacyjne, naukowe, rolnicze i inne, takie jak nadzór, dostawa produktów, policja , utrzymywanie pokoju, fotografia, przemyt i wyścigi.

Obwód rozpoznawania systemu

https://aie24.pl/

Aby wytrenować obwód składający się z maksymalnie 40 słów, pomyśl o tym w ten sposób. Naciśniesz 1, aby nauczyć system pierwszego słowa. Naciśnięcie dowolnego numeru powoduje zgaśnięcie czerwonej diody LED. Liczby te zostaną następnie wyświetlone na wyświetlaczu cyfrowym. Po naciśnięciu przycisku funta system zostanie przeszkolony. Naciśnięcie przycisku funta spowoduje wysłanie sygnałów do chipa, który będzie słuchał słów szkoleniowych, a następnie włączy diodę LED. Aby przeprowadzić test, następnym krokiem będzie wypowiedzenie słowa, które system ma rozpoznać; będzie to miało miejsce, gdy używany będzie mikrofon. Po zaakceptowaniu słowa dioda LED zacznie migać. Zrobisz to dla wszystkich 40 słów, a każde wprowadzone słowo powinno być widoczne na wyświetlaczu. Systemy rozpoznawania mowy można podzielić na cztery odrębne części:

  1. Rozpoznawanie mowy będzie odbywać się przy użyciu oddzielonego dźwięku.
  2. Liniowa separacja źródeł.
  3. Obliczenie brakujących cech z wyniku, który będzie po przefiltrowaniu.
  4. Wiele kanałów po przefiltrowaniu.

Gdy maszyna przefiltruje mowę, robot wykona żądane polecenie. Wraz z postępem technologii roboty będą mogły wykorzystywać programy do rozpoznawania mowy nie tylko do wykonywania poleceń, ale także do komunikowania się z ludźmi, a nawet innymi robotami podczas wykonywania zadań.

Rozpoznawanie mowy w robotyce

https://aie24.pl/

Czy widziałeś kiedyś mówiącego robota? Jest to możliwe dzięki rozpoznawaniu mowy! Jak wspomnieliśmy wcześniej, rozpoznawanie mowy zostanie podzielone na dwie różne kategorie: niezależne od mówiącego i zależne od mówiącego. Systemy zależne od głośników będą szkolone przez jedną osobę i będzie to osoba korzystająca z systemu. Systemy te są wydajne i mogą uzyskać dużą liczbę poleceń; jednakże system będzie udzielał odpowiedzi wyłącznie osobie, która przeszkoliła system. Systemy niezależne od mówcy zostaną przeszkolone w zakresie reagowania na słowa mówiącej osoby. Urządzenie do wprowadzania głosu zostanie zamontowane na kontrolerze; dlatego wydawane polecenia związane z ruchem będą wydawane głosowo, a następnie konwertowane do postaci cyfrowej. Będzie to realizowane za pomocą przetwornika analogowo-cyfrowego. Polecenia zostaną wprowadzone do mikrofonu, a następnie sygnały elektryczne będą mogły zmienić głos w ruchy. Po przekazaniu tych sygnałów cyfrowych do sterownika robota urządzenie filtrujące zostanie użyte do pobrania danych w postaci głosu. Aby poprawić dokładność i głos, nastąpi proces modelowania konwersji, który utworzy odpowiedź systemu.

Rozpoznawanie mowy

https://aie24.pl/

Rozpoznawanie mowy to interdyscyplinarna dziedzina wchodząca w zakres lingwistyki obliczeniowej, która zostanie wykorzystana w opracowywaniu metodologii i technik, które pomogą maszynom rozpoznawać i tłumaczyć język mówiony na tekst. Nazywa się to również komputerowym rozpoznawaniem mowy, zamianą mowy na tekst (STT) lub automatycznym rozpoznawaniem mowy (ASR). Rozpoznawanie mowy obejmie wiedzę i badania potrzebne w informatyce, językoznawstwie i elektrotechnice. Niektóre systemy będą wymagały odbycia szkolenia, podczas którego osoba mówiąca będzie czytać słownictwo lub tekst w systemie. Głos danej osoby zostanie następnie przeanalizowany przez system i wykorzystany do dostrojenia rozpoznawania mowy tej osoby, co pomoże zwiększyć dokładność. System zależny od mówcy wykorzystuje szkolenie, podczas gdy system niezależny od mówcy nie wymaga szkolenia. Zastosowania do rozpoznawania mowy będą obejmować wybieranie głosowe, przekierowywanie połączeń, proste wprowadzanie danych, określanie cech mówiącego, samolot, przetwarzanie mowy na tekst, przygotowywanie dokumentów strukturalnych i wyszukiwanie sterowania urządzeniami domotycznymi. Termin rozpoznawanie głosu odnosi się do identyfikacji mówiącego, a nie do tego, co mówi. Dzięki rozpoznaniu mówcy zadanie tłumaczenia w systemach zostanie uproszczone. Jeśli spojrzeć na rozpoznawanie mowy z technologicznego punktu widzenia, ma ono długą historię z wieloma falami innowacji. Jedną z najnowszych fal jest wykorzystanie dużych zbiorów danych i głębokiego uczenia się. Postęp ten można dostrzec nie tylko w związku z dużą liczbą opublikowanych artykułów akademickich, ale także w przyjęciu przez światowy przemysł różnych metod głębokiego uczenia się, które są stosowane przy projektowaniu i wdrażaniu systemów rozpoznawania mowy. Tę innowację można zobaczyć w firmach takich jak SoundHound, Microsoft, IBM, Amazon i Apple.

Systemy transportowe

https://aie24.pl/

Systemy transportowe stworzone dla samochodów zautomatyzowanych zaczynają być stosowane w miastach, m.in. w niektórych częściach Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Belgii, a w Holandii, Hiszpanii i Niemczech publicznie testują je w ruchu ulicznym. W Wielkiej Brytanii rozpoczęto publiczne testy zautomatyzowanej kapsuły LUTZ Pathfinder zlokalizowanej w Milton Keynes. Latem 2014 r. rząd Francji pozwolił firmie PSA Peugeot-Citroen na przeprowadzenie testów w Paryżu. Planowano przenieść eksperymenty do 2016 r. w miastach takich jak Strasburg i Bordeaux. Sojusz zawarty pomiędzy firmami z Francji, Valeo i THALES, pozwolił na przeprowadzenie własnych testów. W Nowej Zelandii wykorzystanie zautomatyzowanych pojazdów w transporcie publicznym zostało już zaplanowane w miastach takich jak Tauranga i Christchurch. Następnie w Chinach wyprodukowano zautomatyzowany minibus, który może pomieścić 14 osób bez siedzenia kierowcy. Wyprodukowano ponad 100 pojazdów, a rok 2018 był pierwszym rokiem komercyjnej zautomatyzowanej usługi dostępnej w Chinach. Te minibusy powinny przenieść się na poziom czwarty, gdzie będzie to środowisko bez kierowcy, na zamkniętej drodze.

Obszary zastosowania : Zautomatyzowane ciężarówki

https://aie24.pl/

Wiele firm testuje zautomatyzowaną technologię w półciężarówkach. W 2016 roku Uber kupił firmę Otto zajmującą się autonomicznymi pojazdami ciężarowymi, w której przed zakupem Ubera musiał zademonstrować swoje ciężarówki na autostradzie. Następnie w 2017 r. startup z siedzibą w San Francisco ogłosił, że zamierza nawiązać współpracę z producentem samochodów ciężarowych o nazwie Peterbilt, aby móc wdrażać i testować zautomatyzowaną technologię w pojazdach Peterbilt. Waymo rzekomo testuje zautomatyzowaną technologię w ciężarówkach, ale w ramach projektu nie określono harmonogramu. Ponadto w 2018 r. firma Starsky Robotics z siedzibą w San Francisco odbyła podróż bez kierowcy na Florydę o długości siedmiu mil. Dzięki temu stali się pierwszymi graczami w grze autonomiczną ciężarówką na drodze publicznej. W Europie zaczęto rozważać łączenie ciężarówek w konwojach w ramach podejścia „Bezpieczna droga dla środowiska”. Lockheed Martin, korzystając z funduszy pochodzących z sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, opracował zautomatyzowany system transportu ciężarówką, który umieści ciężarówkę na czele prowadzoną przez człowieka, a następnie ciężarówki będą podążać za nią autonomicznie. Jest to opracowywane w ramach wojskowego systemu aplikacji autonomicznej mobilności (AMAS). W 2014 r. system ten składał się z pakietu zautomatyzowanej jazdy, który zostanie zainstalowany w maksymalnie dziewięciu różnych typach pojazdów, które będą musiały poruszać się z prędkością 40 mil na godzinę przez 55 000 godzin. W 2017 r. AMAS rozpoczynał plany wystawienia do 200 ciężarówek w ramach programu szybkiego montażu.

Pojazdy półautomatyczne

https://aie24.pl/

Poziom automatyzacji jest jedną z podstaw wielu pojazdów. Można je sklasyfikować jako pojazdy w pełni autonomiczne lub w pełni napędzane ręcznie. Pojazdy półautomatyczne są tak zwane. Pełny rozwój technologii i infrastruktury dla w pełni zautomatyzowanego pojazdu zajmie trochę czasu, ale w trakcie badań liczba pojazdów będzie wzrastać w zależności od ich poziomu automatyzacji. W pojazdach półautomatycznych kierowca nadal ma kontrolę nad pojazdem.

Pojazdy autonomiczne

https://aie24.pl/

Samochody autonomiczne nazywane są również samochodami robotami, samochodami autonomicznymi, a nawet samochodami bez kierowcy. Są to pojazdy, które wyczuwają otoczenie, w którym się znajdują, i poruszają się bez udziału człowieka lub przy jego niewielkim udziale. Samochody autonomiczne będą wyposażone w różnorodne czujniki, które pomogą im ocenić otoczenie, takie jak wstępne jednostki pomiarowe, GPS, odometria, sonar, wizja komputerowa, Lidar i radar. Istnieją również zaawansowane systemy sterowania, które zinterpretują informacje sensoryczne w celu zidentyfikowania właściwej ścieżki nawigacji oraz wszelkich przeszkód lub znaków, które mogą znaleźć się na drodze samochodu. Niektóre korzyści będą obejmowały zwiększone bezpieczeństwo i obniżone koszty. Zwiększą także mobilność, zmniejszą przestępczość i zwiększą zadowolenie klientów. Korzyści w zakresie bezpieczeństwa obejmą także zmniejszenie liczby kolizji i obrażeń, które będą skutkować kosztami w wyniku tych kolizji. Przewiduje się wzrost natężenia ruchu ze względu na zautomatyzowane samochody, zapewniając jednocześnie większą mobilność osobom biednym, starszym, niepełnosprawnym i dzieciom. Ułatwią podróżowanie, ponieważ kierowcy nie będą musieli przez cały czas jeździć i nawigować, a jednocześnie zmniejszą zużycie paliwa i zapotrzebowanie na miejsce parkingowe. Problemy związane z samochodami autonomicznymi obejmują bezpieczeństwo, odpowiedzialność i technologię. Ilekroć ktoś jest w samochodzie, będzie chciał przejąć kontrolę nad pojazdem. Co więcej, istnieją ramy prawne i regulacje rządowe, przez które muszą przejść badacze. Następnie sprawi to, że ludzie poczują się, jakby stracili swoją prywatność, co z kolei doprowadzi do problemów związanych z bezpieczeństwem, takich jak hakerzy lub terroryzm. Dodajmy do tego, że ludzie tracą pracę, ponieważ nie ma już potrzeby, aby kierowca siedział za kierownicą. Spowoduje to także wzrost liczby wyjazdów na przedmieściach, bo będzie to wygodniejsze.

Co przyniesie przyszłość

https://aie24.pl/

Jak widać powyżej, podejścia do robotyki oparte na uczeniu maszynowym zaczynają być łączone z wyzwaniami i kontraktami przedstawianymi przez innowatorów wojskowych lub sponsorów pracujących dla głównych producentów robotyki, a nawet start-upów, podczas gdy wzrost inwestycji obserwuje się w producentów samochodów na temat nowej generacji pojazdów autonomicznych. Ze względu na możliwości uczenia maszynowego wykorzystuje się je do dalszego rozwoju robotyki i zwiększania złożoności robotów, jeśli chodzi o przetwarzanie danych i sposób, w jaki je interpretują

Uczenie maszynowe i robotyka

https://aie24.pl/

Skoro już wiesz, czym jest uczenie maszynowe, nie powinno Cię dziwić, że termin ten wzbudził zainteresowanie robotyką i nie zmienił się zbytnio w ciągu ostatnich lat. Ale jaki związek ma uczenie maszynowe z robotami? W robotyce pojawiło się obecnie tylko kilka osiągnięć, które doprowadziły do ​​innych osiągnięć, w tym uczenia maszynowego. Oto pięć aktualnych zastosowań uczenia maszynowego, które można zobaczyć w robotyce:

1.

Widzenie komputerowe: niektórzy twierdzą, że wizja robota lub wizja maszynowa to właściwy termin, ponieważ „widzenie robota” będzie obejmować coś więcej niż tylko algorytmy komputerowe. Robotycy i inżynierowie badali, jaki typ sprzętu kamery umożliwi robotowi przetwarzanie otaczających go danych fizycznych. Wizja robota i wizja maszynowa są ze sobą ściśle powiązane. Można im przypisać stworzenie automatycznych systemów kontroli i prowadzenia robotów. Różnią się jedynie niewielką różnicą w kinematyce stosowanej w wizji robota, która obejmie kalibrację ramki komentarza i zdolność robota do fizycznego wpływania na otoczenie. Napływ dużych zbiorów danych pomógł w rozwoju wizji komputerowej, co w jeszcze większym stopniu pomogło uczeniu maszynowemu opartemu na technikach ustrukturyzowanego uczenia się poprzez przewidywanie na wielu uniwersytetach.

2.

Uczenie się przez naśladownictwo: uczenie się przez naśladownictwo jest ściśle powiązane z uczeniem się przez obserwację, czyli zachowaniem obserwowanym u niemowląt i małych dzieci. Uczenie się przez naśladownictwo jest uważane za kategorię zbiorczą uczenia się przez wzmacnianie lub wyzwanie polegające na nakłonieniu agenta do działania w świecie w celu maksymalizacji korzyści. Podejście to ma wspólne cechy, a mianowicie modele probabilistyczne i model bayesowski. Ostatecznie pytanie brzmi, czy uczenie się przez naśladownictwo będzie można zastosować w przypadku robotów humanoidalnych. Uczenie się przez naśladownictwo, będące ważną częścią robotyki, charakteryzuje się mobilnością poza ustawieniami fabrycznymi w takich dziedzinach, jak poszukiwania, ratownictwo i budownictwo, co utrudnia ręczne programowanie rozwiązań robotycznych.

3.

Samonadzorowane uczenie się: generowanie własnych przykładów szkoleniowych będzie dozwolone robotom ze względu na podejście do uczenia się samonadzorowanego, dzięki czemu będą mogły poprawiać swoje wyniki. Będzie to obejmować szkolenie priorytetowe, a także dane zebrane z bliskiej odległości, które zostaną wykorzystane do przetłumaczenia niejednoznacznych danych z czujników o dużym zasięgu. Roboty wyposażone w urządzenia optyczne mają to zainstalowane, więc mogą odrzucać i wykrywać obiekty. Cornell i Stanford stworzyli solidny przykład o nazwie Watch-Bot, który wykorzystuje laptop, wskaźnik laserowy, czujnik 3D i kamerę do znajdowania normalnych działań człowieka, czyli wzorców, których można się nauczyć za pomocą metod prawdopodobieństwa. Aby namierzyć przypomnienie, Watch-Bot używa wskaźnika laserowego w obiektach. W teście bot przypomina ludziom w prawie 60% przypadków, ale robot nie ma pojęcia, co robi ani dlaczego to robi.

4.

Technologie medyczne i wspomagające: robot wspomagający to urządzenie, które potrafi wykrywać i przetwarzać informacje sensoryczne przed wykonaniem działania, które przyniesie korzyść osobie niepełnosprawnej i seniorom. Te roboty do terapii ruchowej zapewnią korzyści terapeutyczne i diagnostyczne. Ponieważ nadal są one zbyt kosztowne dla szpitali za granicą i w Stanach Zjednoczonych, nadal nie wykorzystuje się ich w laboratoriach. Niektóre z wczesnych przykładów technologii wspomagających to stacjonarny robot-asystent zawodowy, czyli DeVAR. DeVAR został opracowany na początku lat 90. przez firmy Stanford i Palo Alto Veterans Affairs Rehabilitation Research and Development. Nadal prowadzone są badania nad robotycznymi technologiami wspomagającymi opartymi na uczeniu maszynowym. Jednym z przykładów jest ramię robota MICO. Jest to maszyna pomocnicza posiadająca autonomię, która wykorzystuje sensor Kinect do obserwacji świata. Implikacje te będą bardziej złożone, ale zapewnią światu inteligentniejsze roboty wspomagające, które będą mogły lepiej dostosować się do potrzeb użytkownika. Postęp w uczeniu maszynowym widać także w świecie medycznym. Choć placówki medyczne jeszcze z tego nie korzystają, robotyka rozwija się w szybkim tempie.

5.

Uczenie się wieloagentowe: uczenie się wieloagentowe obejmuje kilka kluczowych elementów, a mianowicie negocjacje i koordynację, które będą obejmować roboty oparte na uczeniu maszynowym, tworzone w celu znalezienia strategii równowagi i dostosowania się do zmieniającego się krajobrazu robota. Na przykład narzędzia uczenia się bez żalu, które obejmują algorytmy ważone, są uwzględnione w podejściach do uczenia się wieloagentowego, które pomogą poprawić efekty uczenia się powiązane z uczeniem się i planowaniem wieloagentowym, które można znaleźć w rozproszonych systemach sterowania, które mają charakter rynkowy. Pod koniec 2014 roku w laboratorium MIT zajmującym się systemami decyzyjnymi i informacyjnymi powstał solidniejszy przykład algorytmu używanego w rozproszonych robotach lub agentach. Roboty mogły współpracować, aby zbudować bardziej włączający i lepszy model uczenia się, który został wykonany przez jednego robota, na podstawie eksploracji budynków i sposobu rozmieszczenia pomieszczeń, jednocześnie samodzielnie budując bazę wiedzy. Każdy robot tworzy katalogi, które następnie łączy ze zbiorami danych innych robotów, przy czym podczas tworzenia tego rodzaju bazy wiedzy algorytm standardowy jest lepszy od algorytmu rozproszonego. Tego rodzaju podejście do uczenia maszynowego, choć nie jest to system doskonały, umożliwi robotom porównywanie katalogów i wzmacnianie wzajemnych obserwacji, korygując jednocześnie wszelkie pominięcia lub nadmierne uogólnienia, co w najbliższej przyszłości odegra rolę w wielu zastosowaniach robotycznych.