Roboty są nadal źle rozumiane, co oznacza, że będą krążyć na ich temat mity, ponieważ ludzie będą wymyślać informacje, które pomogą im lepiej zrozumieć roboty. W tym rozdziale przeanalizujemy niektóre z tych mitów i rozwiejemy je, abyś nie musiał w dalszym ciągu zastanawiać się nad robotami, a tym samym był o krok bliżej ich zrozumienia.
1.
Roboty zabiorą ludziom pracę: Każda większa firma logistyczna i produkcyjna wierzy, że roboty poprawią efektywność swoich działań i jakość życia osób tam pracujących. Dlatego też ludzie nadal będą kluczową częścią biznesu, jeśli chodzi o robotykę.
Pracownicy firm produkcyjnych i logistycznych powinni postrzegać roboty jako rzemieślników korzystających z precyzyjnych narzędzi w celu zwiększenia swojej wydajności, ponieważ dają one większą satysfakcję z wykonywanej pracy. Tesla Motors to przykład firmy, która wykorzystuje roboty do wykonywania zadań, które będą stanowić zagrożenie dla pracujących w niej ludzi. Pracownicy nadzorują działanie robota i dbają o to, aby jakość wykonywanej przez nich pracy była na odpowiednim poziomie i odpowiadała oczekiwaniom od Tesla Motors. W Tesla Motors roboty pracujące na linii montażowej kleją, nitują i spawają części samochodowe, a wszystko to pod okiem człowieka. Każdy pracownik Tesli może być z siebie dumny, ponieważ stanowi część nowej ery w produkcji, w której roboty są wykorzystywane do modernizacji.
2.
Roboty są drogie: współczesne zastosowania domowe będą tylko kilkoma elementami sprzętu gospodarstwa domowego, które ludzie kupują codziennie bez namysłu. Każdy z tych elementów wyposażenia ewoluował dzięki dziesięcioleciom udoskonaleń i opracowaniu miliona jednostek w tej dziedzinie, co rozłożyło koszty. Ta sama zasada dotyczy robotów. Problem w tym, że prawie każdy robot będzie musiał być wyspecjalizowany i będzie wymagał sprzętu, który będzie dużo kosztować.
Siłowniki będą jedną z najdroższych części, jakie musi posiadać robot. Cena tych siłowników nie spada tak jak cena procesorów czy czujników. Weźmy na przykład firmę wydzieloną z fabryki Willow Garage Perception. Zanim został wykupiony przez Google, ten startup osiągnął prędkość bliską ludzkiej, jeśli chodzi o wykrywanie i usuwanie pudeł z pojemników. Chociaż ten zrobotyzowany system wykorzystuje niedrogie czujniki, takie jak kamery lub urządzenia Kinect produkowane przez firmę Microsoft. Jednak robot nadal będzie wymagał drogiego ramienia robotycznego, które będzie zasilane konwencjonalnymi siłownikami. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje szansa, że wkrótce zobaczymy wiele innowacji w zakresie systemów uruchamiających. Pomoże to obniżyć koszty robotów, tak jak to miało miejsce w przypadku urządzeń. Jednym z bardzo obiecujących obszarów będą czujniki umieszczone w stawach, które następnie umożliwią robotowi kontrolowanie jego ruchów w bezpieczny i skalkulowany sposób. Istnieją grupy, takie jak IAM, Redwood Robotics i Modbot, które szukają unikalnych sposobów zmniejszenia liczby silników, przekładni i czujników potrzebnych robotowi. W ten sposób cena robotów wzrośnie aby zostać radykalnie zmniejszone, co pomoże obniżyć koszty ramion, które ostatecznie zdominują koszt całego robota.
3.
Roboty rzekomo służą do operacji wysokiego poziomu: podobnie jak maszyny CNC (Computer Numerical Control), roboty można programować, w wyniku czego robot zostanie przełączony z jednego działającego odniesienia na inny w procesie wywoływania nowego programu. Dzięki starannym projektom możliwe jest włączenie elastyczności do całej rodziny części poprzez bodziec na etapie końcowym. Jeśli jest to całkowicie konieczne, robot może wymienić swoje „ręce” niczym maszyna CNC, która może zmienić narzędzia potrzebne do wykonywania swojej pracy.
Technologia czujników jest już zaawansowana, co pozwala na uproszczenie prezentacji części. Systemy wizyjne mogą identyfikować i lokalizować części, a także zmniejszać potrzebę stosowania narzędzi ręcznych. Wymuszone wykrywanie pomaga robotom dostosować się tak, aby mogły wykonywać zadania montażowe wymagające precyzji. Bardziej nowoczesne roboty można skutecznie wykorzystać do obsługi produkcji o średniej wielkości. Roboty produkcyjne są programowane i wyłączane szybko, co skutkuje szybką i ekonomiczną produkcją.
4.
Programowanie robotów jest trudne ze względu na ich złożoność: roboty programuje się za pomocą programów w trybie offline lub za pomocą modułów nauczania. Za pomocą wisiorek osoba programująca robota zabiera robota i przechodzi przez szereg etapów, podczas których jest on dostrajany i zapisuje każdy punkt, który należy zapisać. Następnie robot przejdzie przez ten program i sprawdzi, czy nie ma żadnych kolizji, zanim ponownie przez niego przejdzie. Będzie on wykonywany do czasu, aż osoba programująca robota będzie w pełni usatysfakcjonowana uczonym ruchem i będzie działał bez żadnych problemów.
Programowanie offline oznacza, że użytkownik może wykorzystać model do uzupełnienia i modyfikacji dowolnych ruchów, które później wykorzysta robot. To, jak dobrze model zareaguje na program, zadecyduje o tym, ile modyfikacji będzie wymagał po zainstalowaniu na robocie.
5.
Systemy robotów są złożone, a programy trudne w obsłudze: Roboty są wyjątkowo niezawodne w porównaniu z innymi maszynami używanymi w warunkach komercyjnych i fabrycznych. Dostawcy robotyki podają średni czas między awariami na poziomie 62 000 lub więcej w ciągu około siedmiu lat. Oprócz czujników o niższej niezawodności, komórki robotyczne zazwyczaj będą zawierać inny sprzęt. Jednak ogólnie rzecz biorąc, dedykowany zautomatyzowany sprzęt będzie nadal bardziej złożony niż ogniwo.
6.
Roboty robią wszystko, co im każę: istnieją roboty zbudowane tak, aby reagować na polecenia głosowe. Jest ich jednak bardzo niewiele, ponieważ ich praktyczne zastosowania są ograniczone. Obecnie bardziej wydajne i opłacalne jest programowanie robota i sterowanie nim poprzez automatyzację. Dlatego ostatecznie ten mit jest wiarygodny, ale w tej chwili nie jest praktyczny.
7.
Roboty to maszyny zbudowane tak, aby wyglądały jak człowiek. To, jak będzie wyglądał robot, będzie zależeć od jego źródła. Według Merriam-Webster definicja robota to „maszyna, która wygląda jak istota ludzka i wykonuje różne złożone czynności istoty ludzkiej; także: podobna, choć fikcyjna maszyna, której często podkreśla się brak zdolności do ludzkich emocji.”
Istnieją inne definicje robota, ale ostatecznie robot zostanie zbudowany tak, aby przedstawiał projekt, który będzie wydajny w wykonywaniu pracy.
8.
Roboty są mocne, ale nie zwinne: w 2015 roku naukowcy z Laboratorium Biomimetyki i Zręczności Manipulacji Uniwersytetu Stanforda zbudowali robota-gekona, który może uciągnąć ciężar nawet 2000 razy większy od jego ciężaru, co odpowiada ciężarowi człowieka ciągnącego wieloryba po lądzie.
Oczywiście roboty będą silniejsze od ludzi, ale to nie znaczy, że nie będą tak zwinne jak ludzie. Ecole Polytechnique Federale w Szwajcarii wynalazła zrobotyzowany chwytak, który mógł unieść 80 razy większą masę i był na tyle zręczny, aby podnieść jajko lub pojedynczą kartkę papieru. Chwytak ten jako pierwszy zastosował elektroadhezję i czujniki, które pozwoliły robotowi dostosować się do sytuacji, w których został umieszczony. Roboty zaczynają wykazywać wszelkiego rodzaju umiejętności motoryczne, które pozwalają im wykonywać prace, które wykonywali ludzie, i robią to bez przerwy.
9.
Roboty są inteligentne, ale nie potrafią określić zamiarów: roboty są wystarczająco inteligentne, aby zastąpić prace wykonywane codziennie przez ludzi. Przewiduje się, że do 2040 r. liczba inteligentnych robotów będzie przewyższać liczbę ludzi.
Boty AI potrafią transkrybować mowę lepiej niż większość profesjonalnych transkryptorów, a także potrafią wykryć raka na szkiełku tkanki lepiej niż ludzcy epidemiolodzy. Sztuczna inteligencja tworzy nawet roboty, które mogą nauczyć się być mądrzejszymi! Zatem w miarę jak robot staje się mądrzejszy i uczy się więcej, będzie w stanie uczyć się intencji i stać się mądrzejszy.
10.
Roboty mogą się uczyć, ale nie mogą się samoewoluować: jak widziałeś, roboty są silne i inteligentne, ale możesz pomyśleć, że nie mogą ewoluować. Jednak mylisz się.
Norweski robot nauczył się samoewoluować, drukując w 3D swoją następną generację. Eksperci z Uniwersytetu w Oslo stwierdzili: „Tam, gdzie programy sztucznej inteligencji – a nie ludzie – wprowadzają innowacje w nowych produktach”. Innymi słowy, ponieważ technologia stale się rozwija, oznacza to, że będą roboty, które będą w stanie samoewoluować i stać się mądrzejsze niż wtedy, gdy zostały stworzone. Jak widać, istnieje wiele mitów na temat robotów, które okazały się fałszywe, ale jest też mnóstwo innych mitów, które wciąż wymagają obalenia. Zatem to, że nie rozumiesz robotów, nie oznacza, że musisz zmyślać na ich temat. Łatwiej jest skorzystać z Internetu i poszukać tego, co chcesz wiedzieć, niż uwierzyć w kłamstwo i wyjść na głupca, gdy mówisz o czymś, w czym nie jesteś ekspertem.