https://aie24.pl/
Niektóre bardziej autonomiczne modele generatywnych systemów AI umożliwiają generowanie nowych rozwiązań i nowych projektów bez interwencji człowieka. Ta technika nazywana jest generatywną sztuczną inteligencją lub dowolnym rodzajem sztucznej inteligencji, która wykorzystuje algorytmy uczenia się bez nadzoru do tworzenia nowych cyfrowych obrazów, wideo, audio, tekstu lub kodu bez interwencji człowieka. Jak opisano w rozdziale 2, generatywne systemy sztucznej inteligencji (takie jak GPT3, Chat-GPT, DALL•E i wiele innych) są już wykorzystywane przez artystów do tworzenia nowych dzieł sztuki i pomagają projektantom wspierać nowe pomysły i rozwiązania, wprowadzając nowe projekty na rynek. W 2019 roku znany projektant Philippe Starck współpracował z Kartell i Autodesk nad generatywnym projektem sztucznej inteligencji, który zaowocował produkcją „AI”. krzesło. System sztucznej inteligencji otrzymał od Starcka proste wyzwanie projektowe (wspieranie ciała przy jak najmniejszej ilości materiału i energii) i dzięki temu, co Starck nazwał „nowym językiem, nowym rodzajem wymiany”, system iterował i uczył się, aż do powstał produkt końcowy.
Wiele firm korzysta już z technologii generatywnych systemów sztucznej inteligencji w swoich strategiach rozwoju produktów. Im więcej danych w komputerze każdy ma, tym lepiej może przewidzieć, co konsumenci będą chcieli kupić. Informacje te pozwalają firmom na dokładniejsze prognozy sprzedaży i tworzenie produktów, które dokładniej spełniają wymagania klientów. Algorytmy uczenia maszynowego analizują trendy i preferencje konsumentów podczas opracowywania nowych produktów, pozwalając firmom z powodzeniem odgadnąć, czego chcą ich odbiorcy, zanim ktokolwiek inny.
Korzystanie z generatywnych systemów sztucznej inteligencji w opracowywaniu produktów pomaga firmom zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ nie muszą przechodzić iteracji metodą prób i błędów, zanim ostatecznie wypuszczą produkt, którego ludzie chcą. Produkt tworzony jest na wstępie, unikając jakichkolwiek zmian po drodze. Jednak generatywne systemy sztucznej inteligencji, które są w stanie tworzyć dzieła sztuki i efekty wizualne, takie jak roboty AI-DA, DALL•E, Open AI i GPT, są tworzone przez ludzi, a prawdziwą kreatywność można zaobserwować u człowieka, który generuje monit.
Te generatywne systemy AI są imponujące ze względu na sposób, w jaki ludzie z nich korzystają, ale są połączeniem istniejących pomysłów. Tak więc prawdziwą kreatywność można zobaczyć w monicie lub danych wprowadzonych przez użytkownika w generatorach AI Art. Może to być fraza lub wiersz tekstu szczegółowo opisujący elementy używane przez sztuczną inteligencję do tworzenia obrazu.
(Luc Julia – dyrektor ds. naukowych, Grupa Renault)
Inne generatywne systemy sztucznej inteligencji (takie jak Codex) mogą generować kod. Oznacza to, że jeśli zamierzasz stworzyć grę i powiesz: „Pokaż mi na ekranie rakietę, która będzie lecieć od lewej do prawej”, system może wygenerować kod do napisania gry. Również w tym przypadku kluczowy jest monit, czyli sposób korzystania z narzędzia. Dane wyjściowe muszą być dostosowane przez człowieka, który musi wykonać kilka iteracji, ponieważ system pożycza z wielu różnych miejsc, a fragmenty kodu i wiele niespójności może wystąpić w zmiennych znajdujących się w kodzie. Wymaga to przejrzenia kodu i sprawdzenia nazw zmiennych, na przykład, aby były spójne we wszystkich różnych fragmentach kodu, które były używane przez Codex do realizacji bardzo prostego programu, dopóki nie pojawią się bardzo złożone podpowiedzi.
Wszystkie te generatywne narzędzia sztucznej inteligencji pozwalają generować wiele nowych pomysłów z twojego dzikiego mózgu. Wyniki generatywnych systemów sztucznej inteligencji mogą pokazać ci coś, o czym nawet nie pomyślałeś, kiedy generowałeś monit, więc tutaj jest kreatywność i wiesz, że możesz czerpać pomysły z tych systemów. To tak, jak z blenderem, jeśli coś włożysz, wciśniesz przycisk, a wtedy otrzymasz coś, czego nawet sobie nie wyobrażałeś, ale nie jest tak źle. Więc to jest trochę tego, co potencjalnie uzyskasz dzięki generatywnej sztucznej inteligencji, aby mieć pomysły na nowe produkty. (Luc Julia – dyrektor ds. naukowych, Grupa Renault)