Metody zwinne pomagają organizacjom przejść od sztywnych do odpornych, zmieniając sposób wykonywania pracy. Stwierdzono, że firmy, które przeskalowały sztuczną inteligencję w całej firmie i osiągnęły znaczącą wartość ze swoich inwestycji, przeznaczają 10% swoich inwestycji w sztuczną inteligencję na algorytmy, 20% na technologie, a 70% na osadzanie sztucznej inteligencji w procesach biznesowych i zwinnych sposobach pracy (BCG, 2022). Innymi słowy, organizacje te inwestują dwa razy więcej w ludzi i procesy niż w technologie. Sztuczna inteligencja może pomóc w opracowaniu nowych zwinnych podejść, zwłaszcza w zakresie innowacji i zarządzania projektami. Na przykład systemy sztucznej inteligencji naśladujące ludzkie funkcje poznawcze mogą służyć jako narzędzie
- pomoc w podejmowaniu decyzji w złożonych środowiskach i proponowanie zoptymalizowanych rozwiązań wspomagających proces twórczy (np. przypadek Starck-Kartell i Autodesk wykorzystujący systemy sztucznej inteligencji do rozwiązywania problemów związanych z produkcją projektową ).
- dokonać inżynierii wstecznej procesu twórczego i dojść do jego głębszego zrozumienia (np. przypadek próby nauczenia maszyny malowania).
- wykonywanie powtarzalnych i deterministycznych zadań, aby praktycy mogli skupić się na bardziej kreatywnych zadaniach (tj. w przypadku tworzenia filmów 99% pracy to w niektórych przypadkach setki godzin nagrań wideo, aby dotrzeć do podstawowych elementów do wykorzystania. Nadal więc istnieje bardzo dobry powód, aby używać technologii jako asystenta, zamiast zastępować człowieka w pętli).
Przypadek Starck-Kartell-Autodesk
Starck-Kartell-Autodesk: sztuczna inteligencja i projektowanie
Phillipe Stark nawiązał współpracę z Kartell, firmą specjalizującą się w projektowaniu i produkcji wysokiej jakości mebli z tworzyw sztucznych, oraz Autodesk, jedną z najbardziej znanych na świecie firm zajmujących się oprogramowaniem i inżynierią 3D, aby rozwiązać zagadkowe wyzwanie związane z projektowaniem mebli. Firma zastosowała sztuczną inteligencję do zaprojektowania krzesła, na którym wygodnie siedziałaby osoba, a jednocześnie wymagała jak najmniejszej ilości materiałów do produkcji. Zachowując standardy zarówno Starck, jak i Kartell, krzesło powinno nie tylko być estetyczne i mieć minimalistyczny elegancki profil, ale powinno również spełniać wszystkie wymagania konstrukcyjne, które przejdą wszelkie wymagane certyfikaty, co skłoniło do użycia prototypowego oprogramowania Autodesk. Zespół był zaangażowany w opracowanie algorytmu do przetwarzania ich instrukcji i koncepcji. Badania zaowocowały najbardziej kreatywnym wynikiem osiągniętym dzięki projektowaniu generatywnemu. Krzesło „A. I”. został zaprezentowany podczas Międzynarodowego Tygodnia Mebli i Wzornictwa 2019 na wystawie Salone del Mobile w Mediolanie. Krzesło zostało zbudowane jako pierwsze na świecie krzesło produkcyjne stworzone z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji. Krzesło powstało dzięki połączeniu sztucznej inteligencji i udziału człowieka, przy czym zaangażowanie człowieka ograniczało się do wspomagania sztucznej inteligencji podczas procesu produkcyjnego. Ta współpraca zwiększa zdolność projektanta do produktywności i innowacyjności.