Pomysły na zbudowanie nowości

https://aie24.pl/

Systemy sztucznej inteligencji mogą również komponować muzykę, tworzyć dzieła sztuki i rzeźby, projektować obiekty oraz pisać piosenki lub wiersze. Na przykład LyricJam to system sztucznej inteligencji stworzony przez naukowców z Laboratorium Przetwarzania Języka Naturalnego Uniwersytetu Waterloo, który słucha muzyki na żywo i generuje teksty w czasie rzeczywistym, aby dopasować je do odtwarzanej piosenki (Facebook IQ, 2022). Oprogramowanie wykorzystuje sieć neuronową do analizy progresji akordów, tempa i instrumentacji, a następnie sugeruje słowa odzwierciedlające nastrój melodii. To inspiruje artystę nowymi pomysłami i wyrażeniami. Te eksperymenty z kreatywnością obliczeniową są możliwe dzięki dramatycznemu postępowi w głębokim uczeniu się, który sprawia, że te systemy sztucznej inteligencji są elastyczne i zdolne do uczenia się w sposób nienadzorowany, aby podejmować różnorodne zadania. Te systemy sztucznej inteligencji są również w stanie odkrywać wzorce i uogólniać na ich podstawie (przypadkowa kreatywność). Co więcej, nieodłączny element losowości w algorytmach głębokiego uczenia się prowadzi do zmienności w wynikach modeli wykorzystywanych w aplikacjach kreatywnych. Człowiek bada dane wyjściowe i uczy system sztucznej inteligencji, jak wybierać spośród wielu kombinacji. Podobnie roboty chirurgiczne i systemy diagnostyczne wspomagane sztuczną inteligencją mogą umożliwić praktykom projektowanie nowych innowacyjnych procedur w celu rozwiązania wcześniej niemożliwej operacji lub identyfikacji wcześniej niewykrywalnych guzów.

  • Huawei wykorzystuje sztuczną inteligencję w swoim smartfonie Huawei Mate 20 Pro do tworzenia nowych melodii. Inżynierowie przesyłali muzykę w postaci danych do podwójnego procesora neuronowego telefonu, dzięki czemu sztuczna inteligencja miała informacje o barwie, tonacji i metrum, których na przykład Schubert lubił używać w swoich melodiach. Następnie sztuczna inteligencja stworzyła melodie na podstawie tych informacji, a kompozytor wybrał swoje ulubione, zaaranżował te melodie i przekształcił je w dwie ostatnie części, aby ukończyć „Niedokończoną” Symfonię Schuberta.
  • Aiva (Artificial Intelligence Virtual Artist) została przeszkolona przez swoich twórców w zakresie komponowania muzyki klasycznej. Poprzez analizę ogromnego zbioru partycji muzycznych napisanych przez znanych kompozytorów, takich jak Mozart, Beethoven i Bach), jest w stanie zbudować model matematyczny reprezentujący istotę muzyki. Korzystając z tego modelu, Aiva generuje nową muzykę i wiele ścieżek dźwiękowych.
  • Mikroinstrument medyczny, zmniejszając instrumentarium chirurgiczne, dodając ruchomość zbliżoną do nadgarstka i manipulując nim za pomocą robota, może redukować drżenia i skalować ruchy rąk chirurgów, aby umożliwić wykonywanie zabiegów, które wydawały się niewyobrażalne w dziedzinie mikrochirurgii dziecięcej lub rekonstrukcji kanałów limfatycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *