Przy wszystkich wielkich sukcesach, jakie osiągnęliśmy dzięki Deep Learning, nie możemy zapominać o jednym:
Głębokie uczenie się jest wciąż nieefektywne w porównaniu z niektórymi „klasycznymi” metodami (opracowanymi przez wieki przez genialnych ludzi). Dla mnie Deep Learning jest bardziej metodą „młota do zgryzienia orzecha”. Potrzebujemy bardziej skutecznych podejść.
Wiele osób pyta mnie, dlaczego jestem tak uzależniony od sztucznej inteligencji: to element interdyscyplinarny przyciąga mnie do sztucznej inteligencji.
Sama AI nie ma w sobie nic magicznego. To ludzie sprawiają, że jest magicznie.
Dyskusje na temat etyki sztucznej inteligencji nadal toczą się głównie w kręgach akademickich. Ale już teraz widać, że wiele firm poważnie się tym zajmuje. Jedno wydaje mi się jasne:
Absolwenci filozofii i etyki będą w przyszłości bardzo poszukiwani do badania procesów związanych ze sztuczną inteligencją przez pryzmat człowieka.
Z technologicznego punktu widzenia moim życzeniem na rok 2021 jest, aby etyka AI była traktowana poważniej, a jej zastosowanie w praktyce bardziej promowane.
Sztuczna inteligencja zmienia nasze życie w sposób bardzo trudny do przewidzenia i dla wielu do zrozumienia. Jeśli technologia ma być w przyszłości bardziej odpowiedzialna społecznie, musimy znacznie więcej inwestować w edukację w zakresie etyki AI. Nieuchronnie doprowadziłoby to do powstania wielu innych miejsc pracy związanych z etyką AI w przyszłości. Ponadto każda firma wykorzystująca sztuczną inteligencję w jakiejkolwiek formie powinna zatrudnić rzecznika ds. etyki AI. Etyka sztucznej inteligencji musi zajmować centralne miejsce w wysiłkach edukacyjnych związanych ze sztuczną inteligencją. Im bardziej sztuczna inteligencja przenika nasze życie i środowisko, tym bardziej kompleksowe punkty musimy rozważyć i dostosować. Rozwój technologiczny znacznie wyprzedza etyczne i filozoficzne interpretacje. Całość wygląda tak: garstka filozofów kontra armada technologów. Musimy zrównoważyć tę nierównowagę, jeśli nie chcemy być zmiażdżeni i kontrolowani przez tę technologię w przyszłości.
Im bardziej sztuczna inteligencja wkracza w nasze życie, tym ważniejsza staje się etyka i filozofia.
Co najmniej powinniśmy zrobić:
Decydenci polityczni nie powinni akceptować modeli czarnoskrzynkowych bez uprzedniego zbadania alternatywnych możliwości z modelami, które można zinterpretować i wyjaśnił.
Bitwa o dominację sztucznej inteligencji może poprowadzić ludzkość w przepaść.