100 Pytań o A.I.:Czy kraje powinny mieć ministra sztucznej inteligencji?

Tradycyjnie kraje przydzielają ministrów lub sekretarzy do nadzorować różne sektory lub branże, takie jak rolnictwo, edukacja, lub handel. W najbliższej przyszłości rządy będą musiały również rozważyć możliwość ustanowienia stanowiska, takiego jak “sekretarz technologii”, który byłby odpowiedzialny za obsługę ważnych problemów i wyzwania związane ze sztuczną inteligencją i robotyką. W rzeczywistości niektóre z najbardziej podstawowych pytań, na które kraje będą musiały odpowiedzieć, obejmują sposoby zapewnienia, że sztuczna inteligencja jest wykorzystywana etycznie, oraz jak zagwarantować, że jego korzyści zostaną rozłożone na wszystkie warstwy społeczeństwa, a nie tylko w firmach technologicznych lub tylko bogatych. W październiku 2017 r. Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się pierwszym krajem na świecie, który stworzył stanowisko dla ministra sztucznej inteligencji, mianując Omara Bin Sultana Al Olamę ministrem stanu ds. Sztucznej Inteligencji. Podjęcie tego ważnego kroku wyraźnie pokazuje, że Zjednoczone Emiraty Arabskie aktywnie przygotowują się do przyszłości AI, i mam nadzieję, że będzie to stanowić przykład dla innych rządów, aby uczynić to samo. W lutym 2017 r. Dania stała się pierwszym krajem, który wyznaczył ambasadora technologicznego z siedzibą w Dolinie Krzemowej. Czołowa pozycja w tym względzie pokazuje, że kraj podejmuje inicjatywę w realistycznym planowaniu na przyszłość. Minister spraw zagranicznych Danii Anders Samuelsen skomentował potrzebę tej roli, mówiąc:

“Ambasador technologii będzie przewodził naszym wysiłkom, aby stworzyć coś więcej niż wszechstronny dialog z szeroką gamą podmiotów technologicznych – firmami, instytucjami badawczymi, krajami, miastami, władzami i organizacjami “.

Mamy nadzieję, że inne kraje pójdą za przykładem Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Danii, tworząc wyspecjalizowaną rolę lidera w dziedzinie technologii w rządzie. Pomoże to innym liderom w nadążaniu za najnowszymi osiągnięciami technologicznymi, jednocześnie podejmując kluczowe kwestie, takie jak prywatność, etyczne wykorzystanie i korzyści publiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *