Załóżmy, że firma naftowa ma nadzieję kupić jeden z n nieodróżnialnych bloków praw do wiercenia oceanów. Załóżmy dalej, że dokładnie jeden z bloków zawiera ropę, która przyniesie zysk netto w wysokości C dolarów, podczas gdy pozostałe są bezwartościowe. Cena wywoławcza każdego bloku to C/n dolarów. Jeśli firma jest neutralna pod względem ryzyka, to będzie obojętne, czy kupi blok, czy nie, ponieważ w obu przypadkach oczekiwany zysk wynosi zero. Załóżmy teraz, że sejsmolog oferuje firmie wyniki badania bloku numer 3, które ostatecznie wskazuje, czy blok zawiera olej. Ile firma powinna zapłacić za informacje? Sposobem na odpowiedź na to pytanie jest zbadanie, co zrobiłaby firma, gdyby posiadała informacje:
- Z prawdopodobieństwem 1/n ankieta wskaże ropę w bloku 3. W tym przypadku firma kupi blok 3 za C/n dolarów i osiągnie zysk w wysokości C-C/n = (n-1)C/n dolarów.
- Z prawdopodobieństwem (n-1)/n, ankieta wykaże, że blok nie zawiera ropy iw takim przypadku firma kupi inny blok. Teraz prawdopodobieństwo znalezienia ropy w jednym z pozostałych bloków zmienia się z 1/n na 1/(n-1), więc firma dokonuje oczekiwanego zysku C/(n-1)-C/n =C/n(n-1) dolarów.
Teraz możemy obliczyć oczekiwany zysk, mając dostęp do informacji z ankiety:
1/n x (n-1)C/n + n-1/n x C/n(n-1) =C/n:
Tak więc informacja jest warta C/n dolarów dla firmy, a firma powinna być skłonna zapłacić sejsmologowi znaczną część tej kwoty. Wartość informacji wynika z faktu, że dzięki niej można zmienić kierunek działania, aby dostosować się do rzeczywistej sytuacji. Można rozróżniać w zależności od sytuacji, podczas gdy bez informacji trzeba robić średnio to, co najlepsze w możliwych sytuacjach. Ogólnie rzecz biorąc, wartość danej informacji jest definiowana jako różnica wartości oczekiwanej między najlepszymi działaniami przed i po uzyskaniu informacji.