100 Pytań o A.I.: Czy sztuczna inteligencja pomoże w rozwoju gospodarki?

Eksperci uważają, że sztuczna inteligencja, automatyzacja i robotyka przyniosą znaczący wzrost wydajności i wydajności, umożliwiając wytwarzanie i dostarczanie produktów i usług szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. To z kolei stworzy fantastyczne możliwości dla firm wiodących w dziedzinie tych technologii. W swojej książce ,futurysta Thomas Frey podkreśla interesującą koncepcję znaną jako prawo możliwości wykładniczych, mówiąc: “Dzięki automatyzacji każdy wykładniczy spadek wysiłku tworzy równy i przeciwny wykładniczy wzrost możliwości. ” Zasadniczo oznacza to że gdy wykonanie zadania zajmuje mniej czasu, możemy wykonać ogólnie większą liczbę zadań. Wielu wiodących ekspertów AI na świecie wierzy, że sztuczna inteligencja pomoże i poprawi jakość pracy ludzi na całym świecie. Manoj Saxena, pierwszy dyrektor generalny Watson firmy IBM, ujmuje to następująco: “Istnieje 1,3 miliarda globalnych pracowników, których zadania zostaną znacznie poprawione i ulepszone dzięki sztucznej inteligencji”. Osobiście zgadzam się z poglądami Saxeny, ale wierzę również, że istnieje ogromna luka w wiedzy, którą trzeba będzie rozwiązać, aby ludzie mogli zrozumieć korzyści i zastosowania sztucznej inteligencji w ich przepływach pracy. To jeden z głównych powodów, dla których zmotywowałem się do napisania tej książki. Biorąc pod uwagę wiele procesów biznesowych, które AI może poprawić, łatwo wyobrazić sobie, jak AI będzie w stanie znacznie zwiększyć wydajność. W jednym badaniu przeprowadzonym przez Accenture stwierdzono, że w niektórych krajach, w tym w Finlandii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych, wydajność pracy może wzrosnąć o 35-37 procent do roku 2035 z powodu tych technologii. To samo badanie wykazało, że narzędzia sztucznej inteligencji mogą podwoić PKB 12 krajów rozwiniętych do roku 2035. Stwierdzono również, że istnieją trzy kanały, dzięki którym sztuczna inteligencja może prowadzić do wzrostu:

•  Inteligentna automatyzacja: ponieważ narzędzia AI są zdolne do samouczenia się i mogą automatyzować nawet złożone zadania fizyczne, mogą one prowadzić do wyższego poziomu wydajności produkcji.

•  Automatyzacja kapitału pracowniczego: AI może pomóc pracownikom skoncentrować się na wykonywaniu tylko zadań, które najlepiej wykonują.

•  Dyfuzja innowacji: AI ma potencjał do napędzania innowacji w przód

Kiedy AI jest używane do automatyzacji powtarzających się zadań lub zadań wymagających dużej ilości danych, tworzy możliwości dla pracowników ludzkich, którzy mogą skoncentrować się na zadaniach, które tylko oni mogą wykonać, wykorzystując jak największy potencjał zarówno AI, jak i zasobów ludzkich. Chociaż rozwój AI jest czasem przedstawiany negatywnie w mediach, tego rodzaju badania mogą pomóc w podkreśleniu wielu potencjalnych korzyści, jakie możemy uzyskać z ich zastosowań. Aby uzyskać największe korzyści ekonomiczne z AI, kluczowe będzie dla nas dzielenie się wiedzą i spostrzeżeniami w całym naszym społeczeństwie. Budowa centrów badawczo-rozwojowych AI w każdym większym mieście może dodatkowo ułatwić zastosowanie AI w różnych branżach, przynosząc jednocześnie korzyści małym firmom i przedsiębiorcom. Im bardziej nasze społeczeństwo jest otwarte na dzielenie się informacjami na temat sztucznej inteligencji, tym bardziej cały świat skorzysta na jego wzroście i rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *