Zdefiniowano sztuczną inteligencję i określono tło kulturowe, na którym się rozwija. Niektóre z ważnych punktów są następujące:
* Różni ludzie podchodzą do AI, mając na uwadze różne cele. Dwa ważne pytania, które należy zadać, to: Czy interesuje Cię myślenie lub zachowanie? Chcesz modelować ludzi, czy starać się osiągnąć optymalne rezultaty?
* Zgodnie z tym, co nazwaliśmy modelem standardowym, sztuczna inteligencja dotyczy głównie racjonalnego działania. Idealny inteligentny agent podejmuje w danej sytuacji najlepszą możliwą akcję. Badamy problem budowania agentów inteligentnych w tym sensie.
* Potrzebne są dwa udoskonalenia tej prostej idei: po pierwsze, zdolność dowolnego podmiotu, człowieka lub innego, do wyboru racjonalnych działań jest ograniczona przez obliczeniową niewykonalność takiego postępowania; po drugie, pojęcie maszyny, która realizuje określony cel, należy zastąpić pojęciem maszyny dążącej do osiągnięcia korzyści dla ludzi, ale nie ma pewności, jakie są te cele.
* Filozofowie (powracając do 400 r. p.n.e.) stworzyli sztuczną inteligencję, sugerując, że umysł jest pod pewnymi względami jak maszyna, że operuje na wiedzy zakodowanej w jakimś wewnętrznym języku i że myśl może być użyta do wyboru działań, które należy podjąć.
* Matematycy dostarczyli narzędzi do manipulowania twierdzeniami o logicznej pewności, a także niepewnymi twierdzeniami probabilistycznymi. Położyli również podwaliny pod zrozumienie obliczeń i wnioskowania na temat algorytmów.
* Ekonomiści sformalizowali problem podejmowania decyzji, które maksymalizują oczekiwaną użyteczność dla decydenta.
* Neuronaukowcy odkryli kilka faktów na temat działania mózgu i sposobów, w jakie jest on podobny do komputerów i różni się od nich.
* Psychologowie przyjęli ideę, że ludzi i zwierzęta można uznać za maszyny przetwarzające informacje. Językoznawcy wykazali, że używanie języka pasuje do tego modelu.
* Inżynierowie komputerowi dostarczyli coraz potężniejsze maszyny, które umożliwiają tworzenie aplikacji AI, a inżynierowie oprogramowania uczynili je bardziej użytecznymi.
* Teoria sterowania zajmuje się projektowaniem urządzeń, które działają optymalnie na podstawie informacji zwrotnej z otoczenia. Początkowo narzędzia matematyczne teorii sterowania znacznie różniły się od tych stosowanych w sztucznej inteligencji, ale pola te coraz bardziej się do siebie zbliżają.
* Historia sztucznej inteligencji miała cykle sukcesów, niesłusznego optymizmu i wynikające z tego cięcia entuzjazmu i finansowania. Zdarzały się też cykle wprowadzania nowych, kreatywnych podejść i systematycznego dopracowywania tych najlepszych.
* Sztuczna inteligencja znacznie dojrzała w porównaniu z wczesnymi dekadami, zarówno teoretycznie, jak i metodologicznie. W miarę jak problemy, którymi zajmuje się sztuczna inteligencja, stawały się coraz bardziej złożone, dziedzina przeszła od logiki Boole’a do rozumowania probabilistycznego i od ręcznie tworzonej wiedzy do uczenia maszynowego na podstawie danych. Doprowadziło to do poprawy możliwości rzeczywistych systemów i większej integracji z innymi dyscyplinami.
* Ponieważ systemy sztucznej inteligencji znajdują zastosowanie w świecie rzeczywistym, konieczne stało się uwzględnienie szerokiego zakresu zagrożeń i konsekwencji etycznych.
* W dłuższej perspektywie mamy do czynienia z trudnym problemem kontrolowania superinteligentnych systemów sztucznej inteligencji, które mogą ewoluować w nieprzewidywalny sposób. Rozwiązanie tego problemu wydaje się wymagać zmiany naszej koncepcji sztucznej inteligencji.