Jak wspomniałem wcześniej, R jest językiem interpretowanym. Po wprowadzeniu wyrażenia do konsoli R lub wykonaniu skryptu R na terminalu systemu operacyjnego program zwany interpreter analizuje i wykonuje kod. Inne przykłady języków interpretowanych to Lisp, Python i JavaScript. W przeciwieństwie do C, C++ i Java, R nie wymaga jawnej kompilacji programów przed ich wykonaniem. Wszystkie programy języka R składają się z serii wyrażeń. Interpreter zaczyna od przeanalizowania każdego wyrażenia, podstawienia obiektów za symbole tam, gdzie to konieczne, ich oceny i na koniec zwrócenia wynikowych obiektów. W następnych sekcjach zdefiniujemy każde z tych pojęć, ale należy pamiętać, że jest to podstawowy proces, przez który przechodzą wszystkie programy języka R. Konsola R jest najważniejszym narzędziem do korzystania z języka R i można ją traktować jako element otaczający interpretera. Konsola to narzędzie, które umożliwia wpisywanie wyrażeń bezpośrednio w języku R i sprawdzanie, jak odpowiada. Interpreter odczyta wyrażenia i odpowie, przedstawiając wynik lub komunikat o błędzie, jeśli taki wystąpił. Kiedy wykonujesz wyrażenia przez konsolę, interpreter automatycznie przekaże obiekty do funkcji print(), dlatego możesz zobaczyć wynik wydrukowany poniżej twoich wyrażeń. Jeśli wcześniej używałeś wiersza poleceń (na przykład bash w Linuksie w macOS lub cmd.exe w Windows) lub języka z interaktywnym interpreterem, takim jak Lisp, Python lub JavaScript, konsola powinna wyglądać znajomo, ponieważ jest po prostu interfejs wiersza poleceń. Jeśli nie, nie martw się. Interfejsy wiersza poleceń są prostymi w użyciu narzędziami. Są to programy, które otrzymują kod i zwracają obiekty, których wydrukowane reprezentacje widzisz poniżej wykonywanego kodu. Po uruchomieniu R zobaczysz okno z konsolą R. Wewnątrz konsoli zobaczysz komunikat podobny do pokazanego poniżej. Ten komunikat wyświetla podstawowe informacje, w tym wersję R, którą używasz, informacje o licencji, przypomnienia o tym, jak uzyskać pomoc, oraz wiersz polecenia.
Należy zauważyć, że domyślnie R wyświetli znak większości (>) na początku ostatniego wiersza konsoli, sygnalizując, że jest gotowy do odbierania poleceń. Ponieważ R prosi o wpisanie czegoś, nazywa się to wierszem polecenia. Kiedy zobaczysz symbol większości, R może otrzymać więcej wyrażeń jako dane wejściowe. Jeśli tego nie robisz, jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że R jest zajęty przetwarzaniem czegoś, co wysłałeś i przed wysłaniem czegoś innego powinieneś poczekać, aż się zakończy. W większości przypadków w tej książce w ogóle unikniemy wyświetlania takich poleceń, ponieważ możesz wpisywać kod do pliku kodu źródłowego lub bezpośrednio do konsoli, ale jeśli go wprowadzimy, upewnij się, że nie jawnie wpisz to. Na przykład, jeśli chcesz replikować następujący fragment kodu, wystarczy wpisać w konsoli tylko 1 + 2 i nacisnąć klawisz Enter. Kiedy to zrobisz, zobaczysz [1] 3, które jest wynikiem otrzymanym od R. Śmiało i wykonaj różne wyrażenia arytmetyczne, aby poczuć konsolę:
> 1 + 2
[1] 3
Zwróć uwagę na [1], który towarzyszy każdej zwracanej wartości. Jest tam, ponieważ wynik jest w rzeczywistości wektorem (uporządkowaną kolekcją). [1] oznacza, że indeks pierwszego elementu wyświetlanego w tym wierszu to 1 (w tym przypadku nasz wynikowy wektor ma jedną wartość wewnątrz). Na koniec powinieneś wiedzieć, że konsola zapewnia narzędzia do przeglądania poprzednich poleceń. Prawdopodobnie okaże się, że klawisze strzałek w górę iw dół są najbardziej przydatne. Możesz przewijać poprzednie polecenia, naciskając je. Strzałka w górę pozwala spojrzeć na wcześniejsze polecenia, a strzałka w dół – na późniejsze polecenia. Jeśli chcesz powtórzyć poprzednie polecenie z niewielką zmianą lub jeśli chcesz poprawić błąd, możesz to łatwo zrobić za pomocą tych klawiszy.