Funkcja write() może zapisywać obiekty atomowe w połączeniu i zapisuje w formacie tabelarycznym. Obiekty są wprowadzane jako wektor jednoobiektowy, na przykład jako zbiór obiektów zebranych za pomocą c(). Jeśli dane znajdują się w macierzy lub tablicy, funkcja write() odczytuje dane w kolumnach lub wymiarach macierzy lub tablicy, ale zapisuje w wierszach w dwuwymiarowe wyjście. Pierwszym argumentem jest x, wektor do wyeksportowania. Argumentem jest zwykle dowolny obiekt trybu atomic. Oprócz wektora do wyeksportowania istnieją cztery dodatkowe argumenty do write(). Pierwszym jest file z argumentami znakowymi, który informuje funkcję write(), gdzie zapisać dane wyjściowe. Argumentem może być lokalizacja na dysku twardym względem obszaru roboczego lub wartość bezwzględna. Jeśli file podano „”, dane wyjściowe są wysyłane do konsoli. Wartość domyślna to „data”. Drugi argument to ncolumns. Argument ncolumns może być logiczny, numeryczny lub złożony, a jeśli nie jest liczbą całkowitą, jest przekształcany w liczbę całkowitą. Argument podaje liczbę kolumn eksportowanej tabeli. Domyślnie argument przyjmuje wartość if (is.character (x)) 1 else 5. Zatem jeśli dane mają charakter znaku trybu, macierz wyjściowa ma domyślnie jedną kolumnę. W przeciwnym razie macierz wyjściowa ma domyślnie pięć kolumn. Plik wejściowy nie musi mieć długości podzielnej przez nkolumn. Innymi słowy, ostatni wiersz nie musi być kompletny.
Trzeci argument, append, jest argumentem logicznym. Jeśli ma wartość TRUE, dane wyjściowe są dołączane do pliku. Jeśli ustawione na FALSE, plik jest nadpisywany. Wartość domyślna to FALSE. Czwarty argument, sep, jest łańcuchem znaków, który podaje znaki, które mają być umieszczone między elementami macierzy wyjściowej. Wartością domyślną jest spacja. Oto przykład:
> x=1:4
> y=5:8
> z=rbind(x,y)
> w=paste(“a”,1:3,sep=””)
> b = rep(” “,4)
> write(c(x,y,b,z,b,w), file=””, ncol=4, sep=” + “)
1 + 2 + 3 + 4
5 + 6 + 7 + 8
+ + +
1 + 5 + 2 + 6
3 + 7 + 4 + 8
+ + +
a1 + a2 + a3
Zwróć uwagę, że po wprowadzeniu osobno x i y każdy eksportuje jako wiersz. Kiedy x i y są ze sobą powiązane w macierz za pomocą rbind(), write() przechodzi w dół o dwie kolumny, aby odczytać i zapisuje wynik w wierszach. Zauważ również, że istnieją cztery kolumny określone przez ncol i że w ostatnim wierszu są tylko trzy elementy. Więcej informacji na temat funkcji write () można znaleźć, wpisując ?write w wierszu polecenia R.