100 Pytań o A.I.: Jakie są największe zalety samochodów samojezdnych?

Prawdopodobnie w przyszłości pojazdy samojezdne przyniosą więcej korzyści, niż możemy sobie teraz wyobrazić. Oto niektóre z kluczowych korzyści, których możemy się spodziewać:

•  Większe bezpieczeństwo na ulicach: Według najnowszych statystyk co roku na całym świecie w wypadkach samochodowych ginie od 1,2 do 1,4 miliona ludzi. Martwienie się o pijanych kierowców i kierowców rozproszonych przez telefony komórkowe nie będzie już problemem dla autonomicznych samochodów. Dzięki komputerom samochodu monitorującym otoczenie ulice będą bezpieczniejsze nie tylko dla pasażerów tego samochodu, ale także dla pieszych, rowerzystów oraz innych kierowców i pasażerów.

•  Zmniejszone wydatki szpitalne: Przy mniejszej liczbie wypadków samochodowych zauważymy również zmniejszenie wydatków szpitalnych w wyniku zmniejszenia liczby urazów spowodowanych tymi wypadkami. W samych Stanach Zjednoczonych całkowity koszt związany z wypadkami drogowymi w 2012 r. Wyniósł 212 mld USD.

•  Zwiększona produktywność: ponieważ samochód będzie odpowiedzialny za wszystkie obowiązki związane z prowadzeniem pojazdu i nawigacją, wszyscy w samochodzie mogą pracować, bawić się lub uczyć podczas podróży. Wpłynie to na firmy, których pracownicy zyskają czas stracony wcześniej na dojazdy, a także na osoby, które mogą cieszyć się spędzaniem czasu między celami.

•  Szybsza dystrybucja dla firm: dzięki systemom nawigacyjnym, które mogą określać najszybsze trasy i obliczać aktualizacje po drodze, dostawy mogą być realizowane bardziej efektywnie, pozytywnie wpływając na poszczególne firmy i ogólną ekonomię.

•  Większa efektywność ruchu: ponieważ samochody autonomiczne nie będą miały niewłaściwych nawyków kierowania przez ludźi, będzie lepszy przepływ ruchu i mniejsze zatłoczenie. Dodatkową zaletą tego będzie to, że policjanci nie będą musieli koncentrować się prawie tak bardzo na wypadkach, incydentach lub biletach związanych z ruchem, pozostawiając im więcej czasu na inne ważne kwestie związane z egzekwowaniem prawa.

•  Mniej problemów z parkowaniem: ponieważ usługi prowadzenia samochodu bez kierowcy będą w stanie odbierać i wysadzać pasażerów, działając przez całą dobę, potrzebnych będzie mniej parkingów, co pozwoli na wykorzystanie większej ilości miejsca do innych celów, takich jak budynki komercyjne i mieszkalne. W wielu krajach duża ilość miejsca jest przeznaczona na parkingi. Na przykład, zgodnie z obecnymi szacunkami, w Stanach Zjednoczonych jest prawie 2 miliardy miejsc parkingowych.

•  Tańsze opcje mobilności: korzystanie z usług samochodowych umożliwiających samodzielną jazdę sprawi, że ludzie będą mogli łatwiej dotrzeć do celu, ponieważ mniej osób będzie musiało posiadać lub wynająć samochód, eliminując w ten sposób konieczność płacenia za ubezpieczenie samochodu, paliwo lub naprawy. Już teraz szacuje się, że taksówki z własnym napędem byłyby o około 60 procent tańsze niż obecne opłaty za taksówki, ponieważ nie byliby potrzebni kierowcy taksówek.

•  Mniej negatywnych oddziaływań na środowisko: wiele samojezdnych samochodów będzie zasilanych odnawialnymi źródłami energii lub elektrycznością, co spowoduje emisję mniejszej ilości gazów szkodliwych dla klimatu i zdrowia, takich jak dwutlenek węgla i tlenek azotu. Ponadto, ponieważ samochody z własnym napędem zawsze będą jechać z punktu A do punktu B, korzystając z najbardziej wydajnej możliwej trasy, będą one wymagały mniej paliwa (bez względu na rodzaj używanego paliwa) niż ludzie, co zmniejszy ogólne zużycie energii .

To tylko kilka przykładów pozytywnych zmian, których możemy spodziewać się, gdy samochody samobieżne staną się bardziej widoczne i dostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *